Komerční prezentace Aktual.: 2.12.2024 16:49

Praha – Téměř osm miliard korun utržily e-shopy v Česku za letošní výprodeje k černému pátku (Black Friday), řekl dnes ČTK výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška. Loni Češi utratili více než sedm miliard korun, tedy podobně jako v roce 2022. V pátek a o víkendu tržby malých a středních e-shopů meziročně vzrostly průměrně o třetinu. Vyplývá to z informací společnosti Shoptet, které má ČTK k dispozici.

Black Friday byl oficiálně v pátek. Obchodníci ale slevy zpravidla prodlužují, podle APEK většinou trvají celý týden. „Mezi zákazníky byl o slevy tradičně velký zájem. Spotřebitelé nakupovali elektroniku, hračky, módu, kosmetiku, ale i další zboží. Úspěch tedy slavily internetové obchody napříč prakticky všemi kategoriemi,“ uvedl Vetyška. „Black Friday naznačil, že letošní rok bude pro e-commerce úspěšný a že se českým on-line obchodníkům podaří dosáhnout zajímavých meziročních růstů,“ doplnil.

Kromě oblečení, kosmetiky a hraček se tržby malým a středním e-shopům výrazněji zvýšily také za elektrokola a vánoční dekorace, uvedl Samuel Huba, ředitel společnosti Shoptet, která poskytuje řešení pro tvorbu e-shopů. Už dříve ČTK řekl, že se letos do Black Friday zapojí asi 70 procent malých a středních e-shopů, tedy o desetinu více než minulém roce.

Většina českých e-shopů v období Black Friday nabízela reálné slevy, vyplývá z analýzy Hlídače shopů. Podobně jako loni se podle ní reálná průměrná sleva pohybovala okolo 20 procent. Jiná situace je u zahraničních on-line tržišť, například Temu, Shein, Aliexpress nebo Trendyol, uvedl spoluzakladatel Hlídače shopů Jakub Balada.

„Povinné uvádění minimální ceny před akcí jsme nenalezli ani na jednom z monitorovaných zahraničních tržišť. Prakticky veškerý sortiment je permanentně v nějaké slevě, jejíž výše se často mění bez změny prodejní ceny,“ doplnil Balada. Hlídač shopů je projektem společností Apify, TopMonks, Keboola hckr.studio. Sleduje vývoj cen produktů na největších českých e-shopech.

V letošním druhém čtvrtletí Česká obchodní inspekce uskutečnila 259 kontrol poskytování slev podle novely zákona, která platí od začátku minulého roku. Pochybení inspektoři zjistili asi ve 41 procentech případů. Novela obchodníkům v Česku ukládá povinnost odvozovat výši slevy od nejnižší ceny, za jakou zboží prodávali 30 dnů před zlevněním. Pokud měli produkt v nabídce méně než 30 dnů, musí uvést nejnižší cenu za toto období. Obchodníci mají také povinnost na výrobku informovat o jeho původní ceně.

Obrat e-shopů loni v Česku meziročně klesl o šest procent na 185 miliard korun. Snížil se i počet internetových obchodů, a to o 200 na 49.900, informovaly už dříve Heureka a Asociace pro elektronickou komerci. Obrat a počet e-shopů klesl druhý rok za sebou. V loňských prvních třech čtvrtletích tržby on-line obchodům meziročně klesaly, obrat nastal v závěrečném kvartálu. V letošním třetím čtvrtletí pak tržby e-shopů stouply o pět procent, ve druhém o tři procenta a v prvním o čtyři procenta.

Podíl
Exit mobile version