Komerční prezentace Aktual.: 1.09.2024 16:44
Brno – Od zahájení rozhlasového vysílání na Moravě uplynulo 100 let, což si dnes v Brně připomněli zaměstnanci i posluchači Českého rozhlasu Brno přímo v Beethovenově ulici před budovou brněnského studia. Podle ředitele moravských studií Josefa Podstaty nastává v posledních letech renesance mluveného slova, proto nemá o budoucnost rozhlasu obavy, zároveň však ČTK řekl, že je potřeba se postupně přizpůsobovat mladší generaci.
„Je potřeba naplňovat z hlediska programu jejich posluchačské tužby a přání, ale nejde to dělat razantně, protože publikum obzvláště na jižní Moravě je velmi konzervativní. Ale čekají nás programové změny, které budou reflektovat přání posluchačů,“ řekl Podstata.
Brněnské studio je dlouhodobě nejposlouchanějším regionálním studiem českého rozhlasu a v Brně patří k místnímu fenoménu, který byl a je součástí kulturního Brna. Dnes i v minulosti zajišťuje vedle vysílání i prvovýrobu pořadů, nahrávání koncertů, desek, pracuje na rozhlasové dramatizaci, nahrává audioknihy. „To jsou činnosti, v nichž budeme pokračovat a budeme je rozvíjet,“ řekl Podstata.
Že je posluchačská základna široká, ukázaly stovky lidí nejen v Beethovenově ulici, ale také na Jakubském náměstí, což byla dvě místa s doprovodným program. Další lidé se šli podívat také na výstavu do rozhlasu a na prohlídku budovy, která je architektonickým skvostem od Ernsta Wiesnera.
I když produkci brněnského rozhlasu poslouchají ze značné části starší generace, podle Podstaty značku velmi dobře vnímají i mladší generace. „V tom vidím určitou naději. Pohybujeme se také v internetovém prostředí a prostředí podcastů, což je prostředí, v němž mladá generace rozhlas víc a víc poslouchá,“ řekl Podstata.
Jednou z letošních programových novinek se i proto stal zpravodajsko-publicistický podcast Brněnská jedenáctka. Jaké se chystají další novinky, které by rozhlas zase přiblížily mladším generacím, není momentálně ještě jasné. „K nějakým procesním a produkčním krokům dojde příští rok, ale tomu bude předcházet zhodnocení programu a debata, co nového přinést,“ řekl Podstata.
Starší posluchači však nemusejí mít obavu, že by neposlouchali to, na co jsou zvyklí. „Tvář jakékoliv stanice tvoří hudba a na jižní Moravě je stále velmi populární dechovka a folklor, což musíme udržet a rozvíjet tak, jak se rozvíjí lidová kultura,“ řekl Podstata, zatímco pod okny na ulici vyhrála dechová kapela Mistříňanka. „Každopádně posluchač vnímá rozhlas jako společníka, který nesmí být nudný a moc ukecaný a každá nová mladá generace k tomu přistupuje dynamičtěji a v tomto smyslu náš program okysličíme,“ předpokládá Podstata.
Za sto let existence vysílání z Brna jej nejvíc fascinuje technologický pokrok. „Když vidím nadšení a šílenost těch prvních, kteří spouštěli něco naprosto neznámého a hádali se například se státem, čí jsou vlny, na kterých se vysílá, a za 100 let jsme přešli od analogového elektronového vysílání k dnešnímu digitálnímu světu…“ uvedl Podstata.