
Aktual.: 17.04.2025 13:04
Brno – Jméno typografa a grafického designéra Jiřího Rathouského možná není všeobecně známé, s jeho dílem se ale v každodenním životě setkal prakticky každý Čech. Navrhl třeba orientační systém pražského metra, značku nakladatelství Albatros, plakát pro film Starci na chmelu nebo úpravu známých knižních edic. Velkou výstavu z díla Rathouského, od jehož narození loni uplynulo 100 let, připravila Moravská galerie v Brně. Potrvá do února příštího roku.
Výstava nese název Systém Rathouský. „Pracoval totiž velice systematicky,“ řekla dnes novinářům kurátorka Marta Sylvestrová. Je to patrné třeba na Rathouského tvorbě pro různá knižní nakladatelství. Navrhoval nejen písma či obálky, ale kompletní úpravu edic.
Systematičnost vyžadovaly i návrhy vizuálních stylů pro různé podniky a instituce nebo tvorba orientačních a informačních systémů. Metro jako Rathouského nejvýznačnější a nejpopulárnější designérská práce tvoří leitmotiv nové výstavy v Pražákově paláci. Rathouský navrhl také infografiku hotelu Thermal v Karlových Varech nebo orientační systém pro sídliště Jižní Město II v Praze.
Výstava zároveň zdůrazňuje význam grafického designu pro společnost a kulturu. „Grafický designér je významným tvůrcem vizuální kultury. Tím, jak organizuje vizuální komunikaci, organizuje také naše životy a pohyb ve městě, v prostoru, v dopravě,“ uvedla další kurátorka Helena Maňasová Hradská.
Rathouský žil v letech 1924 až 2003. Začínal jako ilustrátor novin, časopisů a dětských knih. Postupně se zařadil k významným představitelům grafického designu. Originalitou a komplexností podle odborníků předešel svou dobu. Domníval se, grafický design musí být nápaditý a původní a že systém komunikace jako celek by měl působit jednotným dojmem.
Moravská galerie mohla výstavu připravit i díky tomu, že v roce 2017 zakoupila Rathouského pozůstalost. Průběžně ji zpracovává a digitalizuje.
Mnohé zakázky z oboru reklamní grafiky, plakátu a výstavního designu na mezinárodních výstavách zpracoval Rathouský v 50. a 60. letech se svou životní partnerkou, designérkou Dorou Novákovou. I její jméno by mělo být díky výstavě Moravské galerie o něco známější než dosud.