Komerční prezentace Aktual.: 17.10.2024 19:48
Brusel – Pracovní večeří pokračuje v Bruselu summit EU, na kterém nyní šéfové států a vlád sedmadvacítky diskutují o komplikované problematice migrace. Během odpoledne se státníci nejprve zabývali ruskou agresí na Ukrajině, následně diskutovali o situaci na Blízkém východě a nyní již několik hodin řeší právě téma migrace, okolo kterého diplomaté už dopředu očekávali nejbouřlivější debatu.
Podle informací ČTK minimálně 18 členských zemí požaduje, pokud jde o migraci, tvrdší postupy. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová jim přislíbila, že jednou z priorit nové unijní exekutivy bude mimo jiné vypracovat novou a efektivnější návratovou směrnici, což je jeden z požadavků i České republiky.
Situace v řadě evropských zemí se totiž v posledních měsících změnila. Německo zavedlo kontroly na pozemních hranicích se všemi okolními státy, Nizozemsko a Maďarsko chtějí trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu a i polský premiér Donald Tusk oznámil, že kvůli situaci na polsko-běloruské hranici se Polsko chystá pozastavit určitým skupinám příchozích právo na azyl.
Podle Fialy je třeba změnit návratovou politiku a lépe chránit hranici EU
Podle českého premiéra Petra Fialy je třeba zásadně změnit návratovou politiku, mnohem lépe chránit vnější hranici Evropské unie a více spolupracovat se třetími zeměmi. Řekl to dnes českým novinářům během summitu unijních vůdců v Bruselu, kde je migrace jedním z hlavních témat. Fiala se na okraj Evropské rady setkal s několika dalšími unijními premiéry, kteří mají podle něj podobný názor a chtějí „zlepšit migrační a azylovou politiku“.
Schůzku pořádaly Itálie, Dánsko a Nizozemsko a kromě Česka byli přítomni i zástupci Estonska, Kypru, Slovenska, Malty, Rakouska, Polska a Maďarska. Na schůzce nakonec byla i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Státy, které se ráno setkaly, chtějí podle Fialy „změnit migrační politiku, nejsou s ní spokojeny, vidí, že se migrace stává v EU větším a větším problémem, který nám přerůstá přes hlavu“.
„Vidím v tom velký posun, protože se bavíme o věcech, které byly ještě nedávno tabu. Jde tady například o zlepšení návratové politiky, která nefunguje. Počet těch, kteří mají být vyhoštěni a skutečně někam vyhoštění jsou, se pohybuje kolem 20 procent, to je potřeba zásadně změnit,“ prohlásil český premiér. Je třeba podle něj mnohem lépe chránit vnější hranici, mnohem silněji spolupracovat se třetími zeměmi a hledat inovativní řešení, jako jsou třeba návratová centra ve třetích zemích.
Podle Fialy není řešením, že se budou „dělat kontroly uvnitř schengenského prostoru, což se nyní děje“. „Jde to proti duchu evropské integrace a proti tomu, co naši občané od společné Evropy chtějí,“ řekl premiér. Účast šéfky Evropské komise na dnešní schůzce je podle něj dobrým signálem, že se věci posouvají kupředu. „Budeme se na tom podílet i tím, že jedním z komisařů, kteří jsou pověření spoluprací se třetími zeměmi, bude kromě komisaře pro migraci a Středomoří i nový český komisař Jozef Síkela,“ dodal. Český kandidát na eurokomisaře Síkela by měl mít na starosti otázky mezinárodního partnerství.
Zástupci všech států, kteří se dnes ráno setkali, se podle Fialy shodli na tom, že „musíme být odvážnější a rychlejší v reakcích“.“Nesmíme připustit, aby se opakovala evropská reakce na migrační vlnu z poloviny minulého desetiletí, to je nepřijatelné,“ dodal Fiala.
Unijní lídři už na summitu řešili ruskou agresi na Ukrajině, vyslechli si mimo jiné takzvaný plán vítězství ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Nyní debatují o situaci na Blízké východě, asi nejbouřlivější diskuze se ale očekává právě o migraci, situace v řadě evropských zemí se totiž v posledních měsících změnila. Německo zavedlo kontroly na pozemních hranicích se všemi okolními státy, Nizozemsko a Maďarsko chtějí trvalou výjimku z unijních pravidel pro migraci a udělování azylu a i polský premiér Donald Tusk oznámil, že kvůli situaci na polsko-běloruské hranici se Polsko chystá pozastavit určitým skupinám příchozích právo na azyl.