Aktual.: 1.07.2025 00:23
Praha – V Česku dnes začíná hlavní část lovecké sezony, myslivci mohou od 1. července lovit několik druhů zvěře, včetně jelenů evropských, daňků skvrnitých nebo lišek. Umožňují to prodloužené doby lovu, které ministerstvo zemědělství potvrdilo letos v březnu a které platí až do roku 2030. Pokud do té doby nebude vyhláška upravena či opět prodloužena, po 31. březnu 2030 se doby lovu vrátí ke znění běžné vyhlášky, bez prodloužených výjimek, a například jelena evropského nebo muflony bude možné lovit až od 1. srpna. Dočasná změna má pomoci regulovat přemnoženou spárkatou zvěř a snížit škody v lesích a na polích.
Od začátku července lze lovit jelena evropského, samce daňka skvrnitého, samce i samice muflona, a jelena sika. Také se otevírá sezona pro lišky, straky a vrány. Vybrané druhy zvěře do dvou let věku se smí lovit celoročně, patří mezi ně mláďata daňka, jelena, muflona či srnce. U samic zmíněných druhů, kromě muflonek, je lov možný až od 1. srpna.
V uplynulé sezoně, která trvala od dubna 2023 do konce března 2024, odstřelili myslivci podle dat Českého statistického úřadu dosud nejvíce jelenů, daňků, muflonů a divočáků, a to celkem 350.400. Údaje o úlovcích jsou k dispozici od roku 1950. Nejvíce zastřelili prasat divokých, a to 258.253, což je meziroční nárůst o 45,2 procenta.
Počet odstřelených daňků ve zmíněné sezoně dosáhl 45.335, oproti předchozímu období o 17,3 procenta více. Jelenů ulovili myslivci 35.779, od roku 2014 vzrostl počet odstřelených jedinců o více než 12.000. Naopak bažantů nebo kachen divokých zastřelili myslivci méně.
Přemnožená zvěř poškodí podle dřívějšího vyjádření ministerstva zemědělství až třetinu mladých lesů a za deset let způsobila škody za minimálně 25 miliard korun. Úřad to chtěl vyřešit novelou mysliveckého zákona, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ale už dříve řekl, že se do konce volebního období nestihne dokončit.
Myslivecká novela měla uzákonit to, že myslivci budou nově muset ulovit minimální počty zvěře, které jim určí stát. Při nesplnění minimální hranice lovu dostanou pokutu. První kolo schvalování zákona v lednu zablokovala opoziční hnutí ANO a SPD.
Proti myslivecké novele vystupovala také Českomoravská myslivecká jednota, podle ní nevyřeší škody po přemnožené zvěři. Myslivcům také vadí to, že počty úlovků by měli stanovovat úředníci, a kritizují zapojení zemědělců do odlovu. Ke kritice se už dříve přidal také Svaz měst a obcí či Agrární komora. Novelu naopak podporovali lesníci, zemědělci a ochránci přírody.
Myslivecké honitby v minulé sezoně dosahovaly plochy přes 6,8 milionu hektarů, celkem jich bylo 5765, z toho 196 obor a 284 bažantnic. Počet držitelů platných loveckých lístků s právem myslivosti meziročně klesl o 152 na 88.337, v roce 2014 mělo platný lístek 92.247 myslivců.