Komerční prezentace Aktual.: 19.09.2024 08:41

Praha – V Česku platil dnes ráno některý z povodňových stupňů ještě na 55 místech, na třetím nejvyšším stupni ohrožení je asi desítka míst. Lužnice pod rybníkem Rožmberk nad ránem vystoupala na úroveň označovanou za extrémní povodeň, která odpovídá padesátileté vodě. Stupeň ohrožení evidují vedle Lužnice, Nežárky, Blanice a Nové řeky v jižních Čechách, také čtyři místa na dolním toku Labe a rovněž Dyje v Trávním Dvoře pod vodní nádrží Vranov. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před 8:00.

„Většina zasažených vodních toků klesá. V povodí Odry, Moravy, v povodí horního a středního Labe pod úrovní pro 3. SPA. Nad úrovní 3. SPA je ještě Dyje v profilu Trávní Dvůr, dolní tok Labe pod soutokem s Vltavou, toky v povodí Lužnice a Blanice v Husinci,“ uvedl ČHMÚ.

Briefing vedení Olomouckého kraje k extrémním záplavám

Briefing ministra vnitra Víta Rakušana po jednání Ústředního krizového štábu

 

Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala na úroveň extrémního povodňového ohrožení nad ránem. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že Lužnice ve Frahelži překročila limit pro padesátiletý průtok, tedy průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Vzestup hladiny se v posledních hodinách zpomaluje. Hladina Nežárky, která je přítokem Lužnice, klesá.

Třetí povodňový stupeň dnes ráno na jihu Čech evidovaly na Lužnici také stanice Bechyně a Klenovice, dále Nežárka v Hamru, Nová řeka v Mláce a Blanice v Husinci.

Na Labi se drží stupeň ohrožení na dolním toku pod soutokem s Vltavou. Kolem 08:00 přetrvávalo ohrožení v Mělníku za soutokem, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Meteorologové očekávají v Mělníku pokles pod třetí stupeň dnes odpoledne nebo večer, v Ústí nad Labem a v Děčíně v pátek.

„Nad úrovní druhého stupně povodňové aktivity je již jen Opava v Děhylově, dolní Morava, většina toku Dyje, toky v povodí Malše, Loučná v Dašicích a Chrudimka v Padrtech,“ uvedli meteorologové.

Rozsáhlé a ničivé záplavy po vytrvalém dešti o víkendu zasáhly zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje, s výjimkou západu a severozápadu Čech se ale toky rozvodnily v celé republice. Jihočeské řeky se vrátily na povodňové stupně ohrožení v pondělí, když se déšť přesunul z Moravy nad Šumavu a Novohradské hory.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji zůstává v evakuačních centrech po ničivých povodních 560 lidí, kteří se stále nemohli vrátit do svých domovů. Z nich 400 je v Ostravě. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Bělica (ANO). V kraji bylo během povodní evakuováno přes 12.000 lidí, většina z nich šla k příbuzným. Policie v regionu zaznamenala další tři případy rabování, celkem jich už je šest.

„Řešíme tři případy rabování v Bohumíně na Karvinsku,“ uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle něj jde o dvě krádeže jízdních kol. Ve třetím případě pachatelé ukradli ozvučovací techniku z bohumínské sokolovny. „Pachatelé jsou známí,“ uvedl Kužel.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji hladiny rozvodněných toků dál klesají, dnes ráno již neplatí na území kraje žádný druhý povodňový stupeň. Stav bdělosti je na šesti místech. Kromě toků na severu kraje, jako je Vidnávka ve Vidnavě, Vrbenský potok ve Starém městě pod Sněžníkem a Morava v Raškově, dosahují prvního povodňového stupně ještě Blata v Klopotovicích na Prostějovsku, Romže v Polkovicích na Přerovsku a Hloučela pod vodní nádrží Plumlov. Vyplývá to z dnešních dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Naopak hladina řeky Moravy na profilu v olomoucké části Nové-Sady, která dosáhla třetího povodňového stupně po dotoku z horních úseků v pondělí odpoledne, klesla pod první povodňový stupeň dnes o půlnoci. Nyní dosahuje 328 centimetrů, což je o metr níže než v době kulminace. „Kde to situace na zaplavených komunikacích ve městě už dovolí, probíhá čištění a kontrola, aby mohly být zprůjezdněny,“ uvedlo město na sociální síti.

V nejhůře zasažených oblastech na severu Olomouckého kraje pokračuje úklid po katastrofálních záplavách, nasazena bude znovu těžká technika záchranného útvaru hasičů. Ve středu bylo například jejich pásové rypadlo nasazeno na zprůjezdnění mostu vedoucího z města Jeseník směrem na Rejvíz. Dnes do kraje dorazí například středočeští hasiči, pomáhat by měli pravděpodobně s odstraňováním následků povodně v Mikulovicích. Brzy ráno vyrazili na pomoc oblastem postiženým záplavami také hasiči z Ústeckého kraje a jihomoravského Vyškova.

S odklízením pomáhají také vojáci, ale i stovky dobrovolníků, kteří přijeli ze všech koutů republiky. „Je vás velmi mnoho a aktuálně již my, jako město Jeseník, nemáme kapacity zpracovávat stále přicházející nabídky,“ uvedlo město na sociální síti. Dobrovolníky odkázalo na registraci na stránkách Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Pardubický kraj

V Pardubickém kraji stále zůstávají hladiny řek na několika místech nad běžnými úrovněmi. Druhý ze tří povodňových stupňů platí na Loučné v Dašicích na Pardubicku, pohotovost přetrvává i na Chrudimce v Padrtech. Nejnižší první povodňový stupeň je na Loučné v Cerekvici nad Loučnou a na Labi v Přelouči.

Rozvodněné toky na všech měřicích stanicích klesají. Snižují se také hladiny některých vodních nádrží. Přehrady Sečna Chrudimce a Pařížov na Doubravě měly v 07:00 stále zásobní prostor zcela zaplněný, Seč na Chrudimce byla plná z 91 procent, Křižanovice na téže řece z 45 procent a Pastviny na Divoké Orlici z 90 procent.

Největší škody povodně způsobily na Novohradce v Luži a Lozicích na Chrudimsku, kde poničily domy a silnice. komunikace a mostky jsou poškozené i v Dolní Moravě na Orlickoústecku. V pátek se uskuteční mimořádné jednání rady kraje, aby projednala poskytnutí pomoci postiženým obcím.

Středočeský kraj

Hladiny řek ve Středočeském kraji dál klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, nadále platí jen na Labi v Mělníku. Jeho hladina kulminovala v úterý na 613 centimetrech, dnes v 06:00 dosahovala 581 centimetrů. Třetí stupeň je vyhlašován při 550 centimetrech. Pokles pod třetí povodňový stupeň tam meteorologové očekávají dnes. Na dalších šesti místech už platí pouze první povodňové stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.

Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku kleslo na úroveň prvního stupně, tedy bdělosti, ve středu před půlnocí. První povodňový stupeň má ještě Sázava v Nespekách na Benešovsku a v Kácově na Kutnohorsku. Ve Zruči nad Sázavou je řeka bez povodňového stupně zhruba od středečního poledne. Bdělost platí ještě na Doubravě ve Žlebech, na Želivce v Nesměřicích a na Vltavě ve Vraňanech.

Ústecký kraj

Hladina na dolním toku Labe v Ústeckém kraji pozvolna klesá. Na řece stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení. Voda se v Ústeckém kraji dostala do polí, na parkoviště a venkovní hřiště, obytné domy nezasáhla. Nikdo se nemusel evakuovat. Ústecký kraj nemá informace o případných škodách kvůli záplavám. Hasiči posílají odřad na Jesenicko, kde povodně napáchaly obrovské škody, vytopily a zničily domy i obecní majetek. Informovali o tom dnes ráno na síti X.

„Ve středu navečer jsme na stanici Ústí nad Labem seskupili techniku pro vyslání odřadu na sever Moravy. Krátce po půlnocí vyjel ze stanice konvoj v počtu deseti kusů techniky s 29 profesionálními a dobrovolnými hasiči,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Odřad je koncipován pro čerpání vody z domů, sklepů, garáží. „Celkem vezeme 22 čerpadel. Dále budeme odklízet následky povodní a zprovozňovat komunikace,“ doplnil k pomoci ústeckých hasičů Rudolf. Hasiči na severu Moravy zůstanou asi tři dny. „Vezeme si vlastní stany, lehátka, spacáky, dezinfekční prostředky, jídlo a pití,“ dodal.

V Ústí nad Labem se dnes ráno kvůli dopravním opatřením znovu tvořily kolony. Dnes se zřejmě bude rozhodovat o tom, zda budou uzavírky kvůli postaveným protipovodňovým zdím pokračovat. Voda z Bíliny ve středu zaplavila silnici, řidiči musí využívat objížďku v Přístavní ulici. Podle propočtu Povodí Labe měla hladina řeky Labe výrazně klesnout, uvedli zástupci krajského města na facebooku. Dnes se ve městě rozhodne také o konání nedělního půlmaratonu.

Zaplavené jsou cyklostezky, na Litoměřicku se voda dostala do jednoho domu, v Litoměřicích se pak rozlila na volných plochách či pod Tyršův most. Ve Hřensku hasiči odčerpávali vodu ze sklepa restaurace.

Kraj Vysočina

Na tocích v Kraji Vysočina dnes ráno už neplatil žádný ze stupňů povodňové aktivity. Na řece Jihlavě přestala povodňová aktivita platit ve středu večer. Želetavka v Jemnici se vrátila na normální hladinu okolo půlnoci a Želivka se dostala pod první stupeň povodňové aktivity asi o tři hodiny později. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Kraj a jednotlivé obce začaly sčítat škody, které záplavy z předchozích dní způsobily. V některých obcích se voda dostala do ulic, vodou poničené jsou i některé silnice. Uzavírka zůstala jen u obce Koroužné na Ždársku, kde byla u silnice na Švařec poškozená stavba opěrné zdi. Kraj odhaduje, že na silnicích, které spravuje, způsobily záplavy škody v desítkách milionů korun.

Dnes bude podle předpovědi na Vysočině polojasno až oblačno, přeháňky budou jen ojedinělé. Nejvyšší odpolední teploty se dostanou na 22 stupňů Celsia.

Zlínský kraj

Na tocích ve Zlínském kraji dnes ráno už neplatil žádný ze stupňů povodňové aktivity. První stupeň znamenající bdělost platil ještě v noci na dnešek na Moravě v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku. Brzy ráno však její hladina postupně klesla pod jeho spodní hranici, vyplývá z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).

Maxima při současných povodních dosáhla hladina Moravy ve Spytihněvi podle ČHMÚ v neděli, kdy vystoupala až na 668 centimetrů. Do úrovně extrémní povodně, tedy padesátileté vody, jí chybělo 11 centimetrů. Je to taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Dnes v 07:00 byla na 390 centimetrech. Třetí stupeň povodňové aktivity na ní začíná platit při dosažení úrovně 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů.

V Kroměříži řeka Morava kulminovala okolo pondělní půlnoci, kdy její hladina vystoupala až na 668 centimetrů. Dnes v 07:00 byla hladina ve městě na úrovni 364 centimetrů. Také tam platí třetí stupeň od 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů. Jak v Kroměříži, tak i ve Spytihněvi by měla Morava podle prognóz hydrologů dále klesat.

Dramatická situace nastala ve Zlínském kraji v souvislosti se současnými povodněmi zejména o uplynulém víkendu. V neděli ráno platil v regionu třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na 11 místech, v neděli odpoledne jich bylo šest. Intenzivní déšť však po víkendu ustal. I díky tomu voda v řekách a potocích v kraji s výjimku Moravy v předchozích dnech výrazně opadla. Žádný ze stupňů povodňové aktivity už na nich není od úterý. Dnes ráno měly hladiny většiny toků v regionu podle ČHMÚ setrvalou tendenci, případně pozvolna klesaly.

Podíl
Exit mobile version