Komerční prezentace Aktual.: 1.09.2024 08:07

Praha – Navzdory dnes začínajícímu zákazu kotlů první a druhé emisní třídy jich v českých domácnostech je stále přes 150.000. Poptávka po výměnách sice podle výrobců v posledních týdnech razantně vzrostla, drtivá většina objednávek se však do začátku zákazu nestihla vyřídit. Na dotaz ČTK to uvedl prezident prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka.

Ode dneška je v Česku zakázaný provoz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně.

„Potvrdil se náš předpoklad, že v druhé polovině roku razantně vzroste poptávka po výměnách kotlů. Především od srpna je zájem enormní,“ řekl Lyčka k aktuální situaci na trhu.

Podle něj výrobci s vysokým nárůstem zájmu počítali, takže jsou schopni dodat nový zdroj tepla v závislosti na výrobci a typu zařízení zpravidla i do 14 dní. I tak ovšem podle Lyčky drtivou většinu nových objednávek nebylo možné vyřídit do začátku září. „Ale topenářské firmy stále mají kapacity provést výměnu do konce letošního roku v případě, že se výměna objedná do poloviny září,“ podotkl.

V první polovině roku podle dat asociace výměny nevyhovujících kotlů v Česku poměrně vázly. Zatímco v úvodu roku bylo podle odhadů asociace k výměně více než 200.000 kotlů, nyní jich zůstává stále přes 150.000.

„U tohoto čísla je nutné si uvědomit, že významná část provozovatelů těchto kotlů nepočítá s jejich výměnou minimálně do příštího roku. Jedná se buď o starší seniory nebo o sociálně slabé lidi, kteří výměnu nemají jak profinancovat,“ řekl Lyčka. Část provozovatelů podle něj nejspíš bude čekat na to, jak bude zákaz v praxi kontrolován.

Velký nárůst poptávky potvrdila také společnost Acetex. Podle ní část zájemců stále váhá zejména kvůli finanční náročnosti výměny. Výměna tak velkého počtu zdrojů v termínu proto podle jednatele firmy Reného Miloty určitě není reálná. „Přitom teď na takové výměny máme volné kapacity. Na podzim, kdy začíná topná sezona, bude mnohem složitější najít kapacitu, protože nás bude mnohem více zaměstnávat servis a údržba,“ uvedl Milota.

Celkově se zatím v Česku vyměnilo 194.000 neekologických kotlů, na které přispěly dotační programy ministerstva životního prostředí. Zájemcům o výměnu ministerstvo vyplatilo 21 miliard korun, řekla ČTK jeho mluvčí Veronika Krejčí.

Ministerstvo životního prostředí radí městům a obcím, které kontrolují staré kotle, aby braly ohled na majitele domů, kteří si podali žádost o výměnu kotle. „Cílem v prvních měsících po zavedení zákazu není hned rozdávat pokuty, ale spíše se snažit o to, aby lidé co nejdříve vyměnili nebo přestali používat nevyhovující kotle,“ řekla Krejčí.

Příjem žádostí o dotace na výměnu poslední dva měsíce rostl, nejvíce v Olomouckém a Zlínském kraji. Dnešním dnem končí takzvané kotlíkové dotace, které měli možnost lidé využít na výměnu neekologických kotlů. Od pondělí si mohou lidé zažádat o podporu z programu Nová zelená úsporám, řádově ale nižší o desítky tisíc korun. Zažádat si mohou ale také o výměnu kotlů třetí, čtvrté a páté emisní třídy.

Výměny kotlů se podle Krejčí pozitivně projevují na kvalitě ovzduší a na snížení zdravotních rizik spojených se znečištěným ovzduším. Proto je nezbytné tyto výměny dokončit všude, kde to zákon o ochraně ovzduší vyžaduje. Zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy je v zákoně od roku 2012. Od září 2022 platí pro všechny mimo rodinné či bytové domy a stavby pro rodinnou rekreaci. Důvodem je to, že patří mezi jedny z největších znečišťovatelů ovzduší.

 

 

Podíl
Exit mobile version