Komerční prezentace Aktualizace: 2.08.2024 16:42

Deštné v Orlických horách (Rychnovsko) – V areálu muzea v Deštném v Orlických horách na Rychnovsku začal 33. ročník sklářského festivalu Tavení skla dřevem, potrvá do neděle a vyvrcholí tradiční veřejnou dražbou výrobků vyhotovených během akce. Umění představí desítky sklářů, pořadatelé očekávají stovky návštěvníků, řekl dnes ČTK Bohumír Dragoun z týmu pořadatelů. Součástí akce je také doprovodný program včetně koncertů.

„Je to dnes už tradiční akce připomínající slávu nejen českého, ale i slavnou historii orlickohorského sklářství. Ve sklářské peci Magdaléna, která je replikou barokní sklářské pece, se topí dřevem, dosahujeme teplot okolo 1250 stupňů Celsia,“ řekl ČTK Dragoun.

Sklářskou pec zažehli v areálu Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách ve středu odpoledne, aby dosáhli na víkend požadované teploty a podmínek. Tavení skla dřevem je historický způsob zpracování, který se už běžně nepoužívá.

„Je tu 50 až 60 sklářů a topičů, předvádějí tavbu přímo před zraky diváků. Akce je určená široké veřejnosti, aby se lidé seznámili s tradičními sklářskými postupy. Očekáváme celkovou návštěvnost okolo 2500 lidí. Akce se koná za každého počasí,“ řekl ČTK Dragoun.

Skláři v areálu muzea předvádějí výrobu barevného skla, které vyráběly poslední orlickohorské sklárny v druhé polovině 19. a na počátku 20. století, ale i staršího takzvaného lesního skla, tedy replik převážně středověkého či barokního skla.

Technologický postup tavení skla dřevem má v Orlických horách více než pětisetletou tradici. Oblast dnešního horského střediska Deštné patřila v minulosti k hlavním pilířům sklářství v regionu. Zánik horských skláren a tradiční výroby spadá do počátku 20. století a souvisí s nástupem účinnějších technologií za použití plynu a uhlí.

Podíl
Exit mobile version