Komerční prezentace Aktual.: 14.12.2024 00:17
Tbilisi – Gruzínský parlament, který bojkotuje opozice a který prezidentka Salome Zurabišviliová označuje za nelegitimní, dnes společně s regionálními činiteli vybere příští hlavu státu. Učiní tak v době, kdy zemí na Kavkaze otřásají už více než dva týdny protivládní protesty, které bezpečnostní složky potlačují silou. Kandidátem vládní strany Gruzínský sen a očekávaným vítězem hlasování je bývalý profesionální fotbalista a kritik Západu Michail Kavelašvili. Pravomoci gruzínské hlavy státu jsou převážně ceremoniální.
Příštího prezidenta dnes nebudou podle ústavních změn prosazených Gruzínským snem v roce 2017 vybírat samotní Gruzínci, ale kolegium volitelů složené z poslanců a regionálních zástupců. Po říjnových parlamentních volbách, jejichž výsledky opozice i prezidentka považují za zfalšované, má Gruzínský sen v zákonodárném sboru většinu. Značný vliv má i v regionech, tudíž se očekává, že kolegium zvolí Kavelašviliho.
Prozápadní opozice bojkotuje nový parlament i prezidentské volby, takže Gruzínský sen je jedinou stranou, která navrhla kandidáta, napsala stanice Deutsche Welle (DW). Opoziční strany podle serveru Civil.ge prohlásily, že jedinou legitimní institucí v Gruzii je nyní prezidentka; parlament označily za nelegitimní, nemá tudíž podle nich právo vybírat novou hlavu státu.
Zurabišviliová už dříve uvedla, že neodstoupí, dokud nebudou nové parlamentní volby. Země tak zažívá ústavní krizi, podotkla agentura AFP.
Současnou prozápadní hlavu státu zvolili do čela země Gruzínci v přímé volbě v roce 2018 jako nezávislou kandidátku, která měla podporu Gruzínského snu. Od té doby se však Zurabišviliová s touto stranou, která podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem, rozešla. Kavelašvili pronášel v minulosti protizápadní výroky a opozici označil za pátou kolonu, která se prý na pokyn americké administrativy snaží podkopat mír v Gruzii. Média ho obecně označují za krajně pravicového politika.
Jeho nominace podle AFP dále popudila Gruzínce, kteří vyšli demonstrovat do ulic poté, co vláda rozhodla pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Tisíce lidí od té doby každý večer demonstrují v Tbilisi i dalších městech. Policie od začátku protestů zadržela přes 460 lidí, z nichž více než tři stovky podrobila mučení či špatnému zacházení, uvedly podle Civil.ge nevládní organizace. Represe vyvolaly v bývalé sovětské republice pobouření a odsoudily je Spojené státy či EU. Premiér Irakli Kobachidze mezitím pohrozil zničením opozice.