Komerční prezentace Aktual.: 15.12.2024 21:40

Tbilisi – U sídla parlamentu v gruzínském hlavním městě i dnes večer pokračují protivládní protesty. Demonstranti požadují demisi vlády a vypsání nových parlamentních voleb, policie zatím nezasahuje, uvedla ruská agentura TASS s odvoláním na svého zpravodaje v Tbilisi.

„Máme v Gruzii nezvyklou ruskou zimu, ale budeme mít gruzínské jaro!“ napsala na sociální síti prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová k záběrům demonstrantů, kteří se sešli 18. noc za sebou navzdory poklesu teplot pod čtyři stupně pod nulou.

Proti vládě protestují i velice různorodé skupiny: gruzínští fanoušci španělských fotbalových velkoklubů, uprchlící ze separatistických regionů okupovaných ruskými vojáky, umělci či intelektuálové, poznamenala agentura AFP o jednotlivých skupinách, které spojil odpor proti vládě, obviňované z autoritářství a proruských postojů.

Litevská a estonská diplomacie podle portálu Civil.ge zařadily na své sankční seznamy další představitele režimu, včetně premiéra Irakliho Kobachidzeho, kteří jsou zodpovědní za násilí proti demonstrantům.

Gruzíni demonstrují každý večer u sídla parlamentu od 28. listopadu, kdy premiér Irakli Kobachidze oznámil, že vládnoucí strana Gruzínský sen rozhodla o přerušení přístupových jednání s Evropskou unií až do konce roku 2028. Protesty, které se konají i v dalších městech, se policie snažila násilně rozehnat, za pomoci vodních děl a slzného plynu, zatímco demonstranti proti pořádkovým silám odpalovali petardy a dělobuchy.

Policie podle opozice zadržela více než 500 demonstrantů a tři stovky lidí, včetně 73 novinářů, se staly oběťmi násilí pořádkových sil i pouličních band, ovládaných režimem.

Opozice protestuje v Gruzii od konce října proti tomu, co označuje za zfalšování parlamentních voleb vládnoucí stranou. Beztak těžkou situaci v zemi podle opozice ještě zhoršilo sobotní zvolení novým gruzínským prezidentem kritika Západu, bývalého fotbalistu Michaila Kavelašviliho hlasy zákonodárců a regionálních zastupitelů vládnoucí strany.

Kavelašvili dnes v televizním rozhovoru prohlásil, že nemá smysl vstupovat do EU, pokud by se Gruzie musela kvůli tomu zřeknout svých hodnot a tradic. Postěžoval si také, že gruzínská strana je otevřena jednáním, ale ze Západu se jí dostalo jen kritiky, napsal TASS.

Podíl
Exit mobile version