Komerční prezentace Aktual.: 13.12.2024 23:51
Tbilisi – Stoupenci proevropské opozice v Gruzii se dnes znovu sešli k protivládním protestům v předvečer ohlášeného zvolení bývalého fotbalisty a kritika Západu Michaila Kavelašviliho, loajálního k vládnoucí straně, jako nástupce prozápadní prezidentky Salome Zurabišviliové. Uvedla to dnes agentura AFP.
Gruzie prochází vážnou krizí po parlamentních volbách, které se konaly 26. října. Úřady za vítěze prohlásily vládnoucí stranu Gruzínský sen, ale odpůrci vlády v čele s prezidentkou Zurabišviliovou odmítli výsledky jako zfalšované.
Olej do ohně přililo 28. listopadu rozhodnutí vlády, obviňované z příklonu k autoritářskému vládnutí po ruském vzoru, pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Proti tomu od té doby každý večer demonstrují tisíce lidí především v Tbilisi, ale také v dalších městech, zejména v Batumi, Kutaijsi a Zugdidi.
Protesty, které dnes pokračují šestnáctou noc za sebou, dosud nepřiměly vládní tábor ke změně postoje. Většina více než čtyř stovek demonstrantů, které policie od začátku protestů zadržela, tvrdí, že je policisté brutálně zbili. Zmlácen a pak odsouzen na 12 dnů do vězení byl i jeden z opozičních předáků Nika Gvaramia.
Represe vyvolaly v bývalé sovětské republice na Kavkaze pobouření a odsoudily je Spojené státy i Evropská unie. Premiér Irakli Kobachidze naopak slibuje zničit „liberálně-fašistickou“ opozici.
Spojené státy zavedou vízová omezení pro představitele gruzínské vlády a parlamentu za ohrožování demokracie v zemi, informoval Washington.
Nepokoje by mohly dosáhnout nového vrcholu v sobotu 14. prosince, kdy sbor volitelů složený ze zákonodárců a poslanců regionálních sněmů má zvolit Kavelašviliho nástupcem prezidentky Zurabišviliové, která se rozešla s vládou a podpořila demonstranty. Tato bývalá francouzská diplomatka prohlásila, že neodejde z nejvyššího úřadu, dokud nebudou uspořádány nové parlamentní volby.
Demonstranti tvrdí, že sobotní volby nic nezmění. „Zvolí Kavelašviliho a my budeme demonstrovat dál,“ řekla AFP osmadvacetiletá Mariam Kevlišviliová s růžovou píšťalkou a gruzínskou vlajkou na krku.
Předseda parlamentu Šalva Pauašvili naopak míní, že o Kavelašviliho vlastenectví nelze pochybovat, a tak se sotva dostane pod vliv „cizích sil“, jak se podle něj stalo v případě Zurabišviliové. „Neopustili jsme Sovětský svaz jen proto, aby nás řídil Washington, Brusel, Kyjev, Paříž či někdo další,“ řekl.