Aktual.: 17.09.2024 13:03
Tel Aviv – V izraelských médiích se množí spekulace, že premiér Benjamin Netanjahu se chystá odvolat ministra obrany Joava Galanta, s nímž má dlouhodobé spory mimo jiné kvůli jednání o příměří v Pásmu Gazy. Případné Galantovo odvolání dnes kritizoval mimo jiné opoziční lídr Benny Ganc, který to označil za ohrožení bezpečnosti Izraele. Také asociace izraelských velkých firem vyzvala dnes Netanjahua, aby Galanta neodvolával. Proti výměně ministra obrany se postavilo i sdružení rodin rukojmích držených v Gaze od října palestinským teroristickým hnutím Hamás.
Izraelské televizní stanice, místní deníky i server The Times of Israel (ToI) v pondělí a dnes informují, že Netanjahu je pod stále větším tlakem krajně pravicových koaličních partnerů, aby Galanta vyměnil. Píší také o tom, že by ho měl vystřídat lídr pravicové strany Nová naděje Gideon Saar. Ten byl ministrem bez portfeje v Netanjahuově vládě od loňského října do března a vládu opustil poté, co se neúspěšně snažil dostat do válečného kabinetu. Úřad premiéra popřel, že by Netanjahu se Saarem jednal, spekulace o výměně Galanta ale nekomentoval, napsala dnes agentura Reuters.
Opoziční lídr Ganc, který byl členem válečného kabinetu od loňské října do letošního června, dnes kritizoval možnou výměnu v úřadu ministra obrany. Podle něj by takový krok byl na úkor národní bezpečnosti. „Připojili jsme se k válečnému kabinetu a nechali politiku stranou kvůli válce. Netanjahu a Saar nyní nechávají stranou válku kvůli politice,“ řekl Ganc podle serveru ToI.
Fórum rodin rukojmích rovněž reagovalo s nelibostí na možné Galantovo odvolání a jeho nahrazení Saarem. Ten totiž, stejně jako Netanjahu a krajně pravicoví ministři, tvrdí, že k propuštění rukojmí povede zejména vojenský nátlak a že dohoda s Hamásem by byla kapitulací. Galant v posledních týdnech naopak, stejně jako šéfové tajných služeb, tlačí na uzavření dohody s Hamásem o příměří a propuštění rukojmích. Těch drží palestinští ozbrojenci v Gaze ještě téměř sto, nejméně tři desítky z nich jsou ale už mrtví.
O odvolání Galanta, který je členem Netanjahuovy strany Likud, se kvůli jeho sporům s premiérem spekuluje už několik měsíců. Ministr obrany mimo jiné veřejné zpochybnil Netanjahuův požadavek, aby izraelská armáda zůstala ve Filadelfském koridoru, na hranici Pásma Gazy s Egyptem, který komplikuje už řadu týdnů uzavření dohody o příměří. Netanjahu tvrdí, že armáda tam musí zůstat, aby Hamás nemohl pašovat do Pásma Gazy zbraně. Mnozí ale míní, že přítomnost vojáků na této hranici snahy Hamásu o pašování zbraní tunely nezastaví a že armáda se může stáhnout, jak požadují Hamás a Egypt, a může se tam kdykoliv a relativně rychle vrátit.
Netanjahu už loni koncem března, ještě před válkou v Pásmu Gazy, oznámil, že Galanta odvolá. Prohlásil to poté, co ho ministr obrany vyzval k zastavení schvalování soudní reformy. Proti ní tehdy demonstrovaly každý týden desítky tisíc lidí a po oznámení odvolání Galanta protesty ještě zesílily. Netanjahu nakonec Galanta v úřadu ponechal.
Deník Haarec a server Ynet dnes navíc napsaly, že Netanjahu a Saar už jednají o společném výběru nového náčelníka generálního štábu izraelské armády. Tím je od loňského ledna Herci Halevi, který se podle některých médií v prosinci chystá rezignovat.