Komerční prezentace Aktual.: 3.05.2025 16:05
Karlovy Vary – V Karlových Varech se rozpadla staletá Tuhnická vrba. Městské Lázeňské lesy a parky Karlovy Vary (LLPKV) ale věří, že se ji podaří zachránit. Po odborné prořezávce a snížení koruny by vrba mohla na břehu Ohře žít dál, řekl dnes ČTK ředitel LLPKV Stanislav Dvořák.
Mohutná vrba se zhroutila 1. května, zřejmě pod náporem nového listí, které na stromě po deštích vyrazilo. Fotografie rozpadlého stromu se dostaly i na sociální sítě. Ačkoli nejde o památný strom, Tuhnická vrba je významným stromem, který roste v Karlových Varech u Plynárenské lávky přes 100 let. Podle pamětníků přežila i bombardování nádraží na konci druhé světová války, zásah bleskem nebo vichřice. V roce 2015 získala ocenění Strom hrdina.
Podle Dvořáka ale její život nemusí být u konce. „Na 99 procent bych odhadnul, že se dá zachránit. Vrby jsou odolné. Když se udělá zdravotní řez, tak by mohla přežít. Jsou v ní místa, která jsou nahnilá, ale pokud se odstraní a sníží se korunová část, tak by strom mohl žít dál a dokonce by mu to mohlo i prospět. U těchto měkkých stromů se stává často, že ve stáří dorostou do takové velikosti, že už korunu neunesou a rozpadnou se. Není to jako u stromů s tvrdším dřevem, jako je buk nebo jilm,“ řekl ČTK ředitel lázeňských lesů.
V Karlovarském kraji byl začátek roku na srážky velmi chudý, v únoru a březnu spadlo v kraji podle předběžných údajů Českého hydrometeorologického ústavu jen 38, respektive 31 procent průměrného úhrnu srážek. Vydatnější srážky se vyskytly až v dubnu a po nich nastal rychlý růst všech rostlin, od trávy až po stromy, které se velmi rychle obalily čerstvým listím.