Komerční prezentace Aktualizace: 2.08.2024 01:27

Dauhá/Tel Aviv – V katarské metropoli Dauhá se dnes uskuteční pohřeb politického vůdce palestinského teroristického hnutí Hamás Ismáíla Haníji, který byl ve středu zabit v Teheránu a jehož smrt přičetl Hamás Izraeli. Haníja v Kataru v posledních letech žil a dnes tam bude i pohřben. Obřadu se zúčastní i ministr zahraničí Turecka, jehož vláda na dnešek vyhlásila den národního smutku. Hamás na dnešek vyzval k demonstracím po tradičních pátečních muslimských modlitbách.

Smuteční obřad s Haníjovým tělem se konal už ve čtvrtek v Teheránu, kde byl šéf Hamásu zabit poté, co tam přijel na slavnostní přísahu nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. V Teheránu vedl pohřební modlitby nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí, který Haníju označil za význačného bojovníka palestinského odporu a slíbil jeho smrt pomstít.

O pomstě hovoří i další spojenec Hamásu, libanonské šíitské hnutí Hizballáh, jehož šéf Hasan Nasralláh Izraeli vzkázal, že už překročil červenou linii a musí očekávat pomstu na všech frontách od těch, kdo stojí na straně Gazy. Nasralláh také avizoval ode dneška ještě víc zesílit údery na sever Izraele, kde se od října Hizballáh přes hranici intenzivně ostřeluje s izraelskou armádou. Izrael v úterý na předměstí Bejrútu zabil vysokého činitele Hizballáhu Fuáda Šukra.

Pomstít Haníjovu smrti slíbili i jemenští šíitští povstalci, kteří od listopadu ostřelují v Rudém moři obchodní lodě, jež jsou podle nich nějak napojeny na Izrael nebo země, které jej podporují. Útoky označují za solidární akce s Hamásem kvůli izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Ta je odvetou za teroristický útok Hamásu na Izrael z loňského 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli do Gazy. Asi 110 z nich stále zadržují, někteří z nich zřejmě v zajetí zemřeli. Izraelská ofenziva si v Pásmu Gazy vyžádala podle tamních úřadů, ovládaných Hamásem, na 40.000 obětí z řad Palestinců, většinou rovněž civilistů, a způsobila tam obrovskou humanitární krizi.

Zabití Haníji odsoudila řada zemí regionu, včetně Kataru, který to označil za nebezpečnou eskalaci, jež podkope šance na mír. Katar je spolu s Egyptem a Spojenými státy zprostředkovatelem dohody o příměří v Pásmu Gazy. „Jak může být zprostředkování úspěšné, když jedna strana zavraždí vyjednavače druhé strany?“ napsal na sociální síti X ve středu katarský premiér.

Podíl
Exit mobile version