Aktualizace: 6.03.2024 12:26
Praha – V kauze společnosti Krajská zdravotní (KZ) v Ústí nad Labem a Nemocnice Jihlava, ve které policie stíhá deset lidí kvůli podezření z korupce při nákupu zdravotnického materiálu, je podezřelých 42 projektů za 175 milionů korun a jejich proplácení zůstává zastaveno. Ostatní zastavené platby za projekty z evropských dotací ministerstvo pro místní rozvoj uvolnilo. Informovaly o tom Deník N a iRozhlas a Radiožurnál s odvoláním na mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniku Hešíkovou. Ministerstvo v souvislosti s případem původně zastavilo financování projektů za téměř miliardu korun.
„Orgány činné v trestním řízení nám sdělily, že předmětem vyšetřování je 42 zakázek v celkové hodnotě 175 milionů korun. Proplácení těchto výdajů zůstává pozastaveno,“ řekla Hešíková. U Krajské zdravotní je to podle ní 39 zakázek, které měly z Evropského fondu pro regionální rozvoj získat 154 milionů, a u jihlavské nemocnice tři zakázky za 21 milionů Kč. Příjemcům z nich dosud nebylo nic proplaceno a zpětné vymáhání peněz nehrozí, doplnila mluvčí MMR.
Policie zasahovala v sídlech krajských nemocnic v druhé polovině února a následně začala stíhat deset lidí, z toho pět soud poslal do vazby. Případ dozoruje Úřad evropského veřejného žalobce, protože dodávku části lékařského vybavení pro nemocnice spolufinancoval Evropský fond pro regionální rozvoj. Škoda, kterou podezřelí z korupce způsobili rozpočtu EU při nákupu materiálu pro nemocnice a kterou policie dosud zdokumentovala, činí asi 25 milionů korun.
Úřad evropského veřejného žalobce už dřív uvedl, že mezi zdravotnické vybavení, kterého se věc týká, patřily operační stoly, zařízení pro laparoskopické a artroskopické operace, endoskopy, defibrilátory, chirurgické vrtačky a ventilátory. Předem určení dodavatelé měli podle vyšetřování možnost podílet se na vytváření zadávací podmínek v systému řízení veřejných zakázek ještě před jejich vyhlášením. Zakázky tak byly vytvořeny na míru daným dodavatelům.