Aktualizace: 3.02.2024 17:25

Kosořín (Orlickoústecko) – V Kosoříně na Orlickoústecku skončilo utrácení drůbeže, která byla nakažená ptačí chřipkou. V deseti halách bylo okolo 73.000 slepic a kohoutů. Jejich likvidace začala ve čtvrtek. ČTK to dnes vpodvečer řekl Radek Axmann z krajské veterinární správy. Jednalo se o první letošní ohnisko nákazy v republice, druhé se týdnu objevilo v Skleném na Svitavsku. Obě chovné haly patří firmě Mach Drůbež.

Drůbež hasiči usmrcovali pomocí oxidu uhličitého. Utěsnili haly a napustili je plynem. Uhynulá zvířata zaměstnanci firmy vynášeli z hal a nakládali k odvozu. Usmrcená drůbež následně putovala do asanačního podniku v 40 kilometrů vzdáleném Žichlínku. „Komplikace při likvidaci nenastaly, jen takové běžné provozní. Při každé situaci se objeví technické překážky, ale takové, které jsou zdolatelné,“ řekl Axmann.

Například v pátek hasičům způsobilo komplikace to, že haly jsou staré a jedna netěsnila. Použili dron, aby našli místo, kudy oxid uhličitý unikal. „Poslali jsem tam vystrojenou skupinu, aby místo utěsnili, pak už šlo všechno hladce,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Mačát.

V Kosoříně je deset hal. Byl v nich rodičovský chov masného typu, kohouti a slepice produkující násadová vejce, z nichž se líhnou brojleři. Zlikvidovat se musela i vejce. V Kosoříně se ptačí chřipka už objevila, a to v roce 2007.

Stejná práce hasiče čeká ve Skleném na Svitavsku, kde je potřeba utratit 20.200 slepic a kohoutů, což jim patrně potrvá do úterního večera. „Během neděle se budeme stěhovat do Skleného, abychom v pondělí ráno začít. Plán je začít od 09:00, všechno bude záviset na dodávce plynu a podobně,“ řekl Mačát.

Po likvidaci drůbeže následují další opatření. Podestýlka a vnitřek objektů se kropí dezinfekčním roztokem, který působí 24 hodin. Následně se může vše vyklidit a omýt. Závěrečná dezinfekce následuje po týdnu, poté je hospodářství 30 dnů bez zvířat. Teprve potom může firma chov obnovit. Společnost předpokládá, že to bude někdy v květnu.

Další pokyny veterinární správy musí dodržovat i chovatelé v tříkilometrovém ochranném pásmu a desetikilometrovém pásmu dozoru. Jsou tam omezené přesuny drůbeže, provádějí se soupisy chovů drůbeže a je zakázáno pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva.

Podíl
Exit mobile version