Komerční prezentace Aktual.: 24.04.2025 14:51
Kroměříž – V Květné zahradě v Kroměříži, která je památkou UNESCO, po roce znovu rozkvetly cibuloviny. Jsou mezi nimi i stovky nově vysazených tulipánů. Návštěvníci je mohou obdivovat především v takzvané Holandské zahradě. Kvetou ale i před vstupem do Květné zahrady, na Čestném dvoře i v některých bočních záhonech, řekli dnes ČTK kastelán Zdeněk Novák a zahradní architektka Šárka Franková.
Holandská zahrada navazuje na původní uspořádání Květné zahrady známé z rytin z druhé poloviny 17. století. Obnovena do své původní krásy byla mezi lety 2012 až 2014. Letos v ní cibuloviny vykvetly v obvyklém termínu. Poprvé jsou mezi nimi i tulipány ze 1600 cibulí, které zahradnice dosazovaly v loňském roce. „Volili jsme varianty rané a pozdní, abychom doplnili stejně tak rané a pozdní narcisy, které v Holandské zahradě máme. A to z toho důvodu, abychom tu krásu cibulovin návštěvníkům dopřáli co nejdéle,“ řekla Franková.
Rozkvetlá vydrží Holandská zahrada přibližně měsíc. „Kromě narcisů a tulipánů, které znají téměř všichni návštěvníci, tady máme takové speciality jako řebčíky, samozřejmě krásné vonné hyacinty, ladoňky a mnoho a mnoho dalších cibulovin, které rozhodně stojí za vidění a doporučovala bych, aby se na to všichni přišli podívat,“ uvedla Franková.
Kromě cibulovin nyní v Květné zahradě kvetou také macešky nebo sedmikrásky. Zazelenaly se habrové stěny, kterých je v zahradě zhruba osm kilometrů. V zimě pracovníci zahrady přistoupili k jejich ořezu. „Použili jsme novou technologii. Je to lišta, která funguje s pěti pilovými kotouči. Bylo to nutné, protože jsme stěny potřebovali zmladit jak na výšku, tak na šířku,“ řekl Novák.
V příštích týdnech by podle něj měli zahradníci v Květné zahradě ručně ořezat také loubí. Jsou to tvarované živé stěny, jejichž větve se v horní části vzájemně proplétají a nad pěšinami tvoří rostlinný tunel. „Věřím tomu, že do léta bychom to mohli zvládnout,“ doplnil kastelán.
V zahradě v těchto dnech začalo letnění citrusů pěstovaných ve velkých dřevěných škopcích. Pracovníci Květné zahrady zahájily také přesun teplomilných rostlin, které zimovaly ve studeném skleníku, na jejich letní stanoviště. Postupně ze skleníku budou vyvážet palmy, juky nebo araukárie. V polovině května by zahradnice měly začít s vysazováním letniček. V ornamentálních záhonech jich znovu pokvetou desítky tisíc.
Květná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům v České republice, je výjimečná i v evropském měřítku. Myšlenka na její založení vzešla v 17. století od biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zahajovací práce řídil italský architekt Filiberto Luchese, po jeho smrti se úkolu zhostil jeho kolega Giovanni Pietro Tencalla. V dalších staletích byla zahrada několikrát upravována. Loni ji v hlavní sezoně podle památkářů navštívilo přes 78.000 lidí.