Komerční prezentace Aktual.: 2.10.2024 17:55

Moskva – V Moskvě dnes začal soud se čtyřmi novináři obžalovanými ze spolupráce s týmem opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel letos v únoru za neobjasněných okolností v trestanecké kolonii za polárním kruhem. Novinářům hrozí až šest let za mřížemi, pokud je soud uzná vinnými z účasti v extremistické organizaci.

Krátce po zahájení soudkyně Natalja Borisenkovová rozhodla, že se soud odehraje bez účasti veřejnosti a médií, uvedl server Meduza. Stalo se tak poté, co prokurátorka Naděžda Tichonovová přečetla zprávu od policistů specializovaných na boj proti extremismu, kteří tvrdili, že Navalného tým připravuje během procesu provokace, dodal server.

Antoninu Favorskou, Sergeje Karelina, Konstantina Gabova a Arťoma Krigera úřady postupně zadržely během letošního jara a léta. Podle vyšetřovatelů se podíleli na vytváření materiálů pro Navalného tým na serveru YouTube.

Favorská a Kriger pracovali pro zpravodajský portál Sotavision. Karelin spolupracoval s agenturou AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Prokurátorka Tichonovová se podílela na posledním procesu proti Navalnému v trestanecké kolonii.

Ve Vladimirské oblasti minulý měsíc začal soud s bývalými Navalného obhájci Vadimem Kobzevem, Alexejem Lipcerem a Igorem Serguninem, kteří jsou rovněž obviněni z účasti v extremistické organizaci.

Navalnyj náhle zemřel 16. února ve vězeňském táboře za polárním kruhem, podle ruských úřadů přirozenou smrtí. Okolnosti úmrtí zůstávají nejasné, pozůstalí a spolupracovníci tvrdí, že byl zavražděn. Kreml to popírá.

Ještě dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla před časem agentura AFP. Případy obžalovaných novinářů spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas.

Již předloni byl odsouzen k 22 letům vězení za údajnou spolupráci s českou rozvědkou někdejší reportér listů Vedomosti a Kommersant Ivan Safronov. Vinu popíral a tvrdil, že vyšetřovatelé tajné služby případy domnělé špionáže vyrábějí, protože chytat skutečné špiony je příliš pracné.

 

Podíl
Exit mobile version