
Aktual.: 9.04.2025 09:35
Berlín – V Německu finišují jednání o nové vládě. Podle médií by konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) mohly koaliční dohodu představit ještě dnes. Poslední velký spor se točí kolem daní a důchodové reformy. Tlak na dohodu zvýšila americká cla i rostoucí preference Alternativy pro Německo (AfD) označované za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu.
Únorové parlamentní volby vyhráli konzervativci z CDU/CSU pravděpodobného příštího kancléře Friedricha Merze. Ke spolupráci oslovili sociální demokraty končícího kancléře Olafa Scholze, kteří skončili ve volbách až na třetím místě. Koaliční jednání začala v polovině března. Nejprve se vyjednávalo v 16 pracovních skupinách, od konce března se snaží kompromisu dosáhnout užší vyjednávací tým v čele s předsedy stran.
V úterý ale vyjednavači ani po 13 hodinách konečné dohody nedosáhli, znovu budou jednat dnes dopoledne. Ještě dnes by mohli koaliční smlouvu představit veřejnosti. K posledním sporným tématům patří daně a důchody. Zatímco SPD chce daně zvýšit pro lidi s nejvyššími příjmy, konzervativci jsou proti a chtějí naopak zrušit takzvanou solidární daň. Ta byla zavedena kdysi kvůli financování rozvoje chudších východních spolkových zemí a do státní pokladny přináší 12 až 13 miliard eur ročně (302 až 327 miliard Kč). Daň platí zhruba jen deset procent poplatníků.
„Dnes se vám čekání vyplatí,“ řekl novinářům při příchodu na jednání generální tajemník SPD Matthias Miersch. Podle místopředsedkyně CDU Karin Prienové jsou před vyjednávači „poslední metry“. „Mám naději, že dnes dospějeme k dobrému výsledku,“ dodala.
Kvůli clům uvaleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem na dovoz do USA vzrostl v posledních dnech podle účastníků jednání i tlak na řešení hospodářské situace Německa. Jako největší evropská ekonomika, která je silně orientovaná na export, je totiž Německo obzvlášť zranitelné.
Merzova CDU/CSU je navíc pod tlakem i kvůli průzkumům veřejného mínění, v nichž v posledních dnech výrazně oslabuje. Podporu naopak získává Alternativa pro Německo (AfD). Podle pondělního průzkumu agentury INSA by obě uskupení nyní získala shodně 24,5 procenta hlasů. Agentura Forsa v průzkumu zveřejněném v úterý připsala CDU/CSU 25 procent a AfD 24 procent hlasů. Řádný termín voleb je nicméně až v roce 2029.
Těsně po volbách Merz avizoval, že chce mít vládu sestavenou do Velikonoc. Sociální demokraté ovšem chtějí nechat o vstupu do vlády hlasovat členskou základnu, což zabere několik dní. Schválit musí koaliční dohodu i vedení všech tří stran. Je tak stále více pravděpodobné, že se Merz kancléřem nestane do Velikonoc, ale až na počátku května. Podle agentury DPA by mohl Spolkový sněm předáka CDU/CSU do čela německé vlády zvolit 7. května.