Aktualizace: 12.03.2024 14:36
Berlín – Po strojvedoucích nákladních vlaků společnosti Deutsche Bahn (DB) dnes brzy ráno zastavili na 24 hodin práci také jejich kolegové z osobní dopravy. Stávka v nákladní dopravě, která začala už v pondělí, skončila dnes v 18:00, osobní vlaky se znovu rozjedou ve středu ráno. Proti stávce, která opět dolehla i na spoje s Českem, se dráhy neúspěšně bránily u soudu.
„Stávka odborů strojvedoucích (odborového svazu) GDL začala v noci v 02:00,“ řekl na dopolední tiskové konferenci mluvčí DB Achim Stauss. Kritizoval přitom odbory, že poskytly drahám příliš málo času na přípravu nouzového jízdního řádu. „GDL stávku oznámil s velmi krátkým časovým předstihem 30 hodin, v nákladní dopravě dokonce jen 22 hodin. To je čirá bezohlednost pro miliony našich cestujících a také pro hospodářství,“ řekl.
Kvůli malému časovému předstihu se dráhy v pondělí obrátily na pracovní soud ve Frankfurtu nad Mohanem, který ale stávku odmítl zastavit. Společnost se proto odvolala k zemskému pracovnímu soudu, který dnes verdikt nižší instance potvrdil. Stávka tak mohla pokračovat.
Případné opačné rozhodnutí soudu, které by bylo ve prospěch DB, by ale na současnou stávku žádný vliv nemělo, protože přechod mezi nouzovými a běžnými jízdními řády je časově náročný kvůli nezbytnosti přeorganizovat pracovní směny. Na pracovní soud se společnost DB obrátila už letos v lednu, ale ani tehdy s žádostí o zastavení stávky neuspěla.
Společnost Deutsche Bahn uvedla, že se jí podařilo pro dnešek zajistit asi pětinu dálkových a regionálních vlaků ve srovnání s běžným jízdním řádem. Ochromeny jsou také městské železnice S-Bahn. V Berlíně jezdí soupravy S-Bahn pouze na části městské železniční sítě, a to navíc jen v hodinovém taktu. Výjimkou je linka ze stanice Friedrichstrasse v centru města na metropolitní letiště, která jezdí každých 20 minut.
Stejně jako u předchozích stávek je přerušena linka EuroCity mezi Prahou a Berlínem, vlaky končí v Drážďanech, odkud se také do českého hlavního města vracejí. Nejezdí ani regionální spoj mezi Chebem a bavorským Marktredwitzem.
Německé dráhy večer oznámily, že od středy připravují plné obnovení provozu. Cestující se přesto musí připravit na možná omezení a výluky.
Strojvedoucí sdružení v odborech GDL od loňského listopadu stávkovali už pětkrát, nynější protest je tedy šestý. Stávky se v Německu setkávají s rostoucí kritikou, neboť doléhají nejenom na miliony cestujících, ale komplikují i zásobování průmyslu.
Odboráři se prostřednictvím protestů snaží DB přinutit k zavedení pětatřicetihodinového pracovního týdne se zachováním plné mzdy. Dráhy jako kompromis nabízejí snížení týdenního pracovního úvazku ze současných 38 na 36 hodin, což odbory odmítly.
Deutsche Bahn je akciová společnost, kterou plně vlastní německý stát. Spolková vláda kancléře Olafa Scholze do jednání s odbory nezasahuje, někteří ministři ale opakovaně vyzývají obě strany k dosažení kompromisu. Dnes tak učinil ministr dopravy Volker Wissing, který požádal odboráře k návratu k jednacímu stolu. „Nelze přece říct, že se stávkuje a nejedná,“ řekl Wissing v pořadu veřejnoprávní televize ARD.
Dosavadní jednání, do kterých se zapojili i prostředníci, zkrachovala. Dráhy o víkendu nabídly odborářům další rozhovory s tím, že si přejí nalézt kompromis. Svaz GDL ale tvrdí, že nemá jinou možnost než zastavit práci, neboť železniční společnost nepředložila žádný návrh, který by mohl být základem pro kompromis.