Aktual.: 7.01.2025 19:16
Berlín – V Německu vyvolal debatu návrh kandidáta konzervativní unie CDU/CSU na kancléře Friedricha Merze, podle kterého by mělo být možné odebrat německé občanství lidem s dvojím pasem, pokud se dopustí trestného činu. Ostrou kritiku si vysloužil především od sociálních demokratů a zelených, kteří ho obvinili z nadbíhání voličům protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD). V Německu se budou na konci února konat předčasné parlamentní volby.
Předseda CDU a pravděpodobný budoucí kancléř v rozhovoru s listem Welt am Sonntag kritizoval reformu udělování státního občanství, která vstoupila v platnost loni v červnu a zavedla mimo jiné možnost, aby si lidé při přijetí německého státního občanství ponechali i dřívější občanství, a měli tak dvě. „Tím si do země dovážíme problémy navíc,“ řekl Merz. Dodal, že by mělo být aspoň možné lidem s dvojím občanství odejmout to německé, „pokud uznáme, že jsme tím u lidí, kteří se dopouštějí trestných činů, udělali chybu“.
CDU později upřesnila, že by mělo jít o „rozšíření seznamu činů, které by mohly vést k odejmutí státního občanství lidem s dvojím státním občanstvím, kteří byli vícekrát trestáni, a představují tak ohrožení pro bezpečnost“ v Německu.
Nápad si vysloužil kritiku především od stran menšinové vládní koalice – sociálních demokratů (SPD) a zelených. Kancléř Olaf Scholz (SPD) dnes ve svém volebním obvodě v Ludwigsfelde u Berlína Merzův návrh označil za špatný. Návrh ho „velmi sklíčil“, protože znamená „krok zpět tam, jde bylo zrovna v Německu dosaženo velkého pokroku“, cituje kancléře agentura DPA.
Scholz poukázal na to, že moderní zákony o státní příslušnosti přispívají k odstraňování nedostatku kvalifikovaných odborníků v Německu. „Potřebujeme i v budoucnu umožňovat skvělým lidem, aby se uchytili v Německu,“ řekl Scholz. Jinak podle něj budou chybět pracovní síly ve zdravotnictví, ale také v logistice a průmyslu. Zároveň ale musí být nadále omezována ilegální migrace, zdůraznil kancléř.
Spolupředsedkyně SPD Saskia Eskenová řekla, že si Merz „vědomě hraje s pravicově populistickým ohněm“. Z lidí, kteří německé občanství nezískali při narození, by to podle ní udělalo „občany druhé kategorie“. Ministryně vnitra Nancy Faeserová, rovněž z SPD, obvinila Merze z populismu a ignorování faktů. Její ministerstvo dnes uvedlo, že by odejímání občanství kvůli spáchání trestného činu bylo protiústavní.
Kriticky se k Merzovu nápadu vyjádřili i ekonomové. Například předseda hospodářského institutu DIW Marcel Fratscher uvedl, že by přijetí takového návrhu vedlo k „dvoutřídní společnosti“. Turecká obec v Německu návrh rovněž zkritizovala. „V dobrých časech jsme Němci se všemi právy a povinnostmi, ve zlých se nás zbaví jako horkých brambor,“ uvedl předseda obce Gökay Sofuoglu. Občané s původem v cizině by se tak podle něj stali „Němci na zkoušku“.
Německá vláda kancléře Olafa Scholze, kterou tehdy tvořila kromě SPD a zelených také liberální FDP, schválila reformu zákona o státním občanství, která vstoupila v platnost loni v červnu. Občanství může mimo jiné získat každý, kdo v Německu pracuje a je dobře integrovaný, a to už po pěti letech místo dřívějších osmi. Ve zvláštních případech se německými občany mohou lidé stát dokonce po třech letech. Dosavadního státního občanství se přitom kvůli tomu vzdávat nemusí.
V roce 2023 se německými občany stalo rekordních 194.000 cizinců. Za loňský rok bude přitom číslo pravděpodobně ještě vyšší, neboť německé občanství dostala řada Syřanů, kteří přišli s uprchlickou vlnou v letech 2015 a 2016.
V roce 2019 tehdejší vláda CDU/CSU a SPD prodloužila z pěti na deset let lhůtu, po kterou je možné odebrat občanství lidem, kteří ho nabyli podvodem. Od stejného roku mohou o občanství přijít také lidé, kteří se v zahraničí zapojili do bojové činnosti teroristických organizací. Podle ministerstva vnitra takto dosud o německý pas přišli dva lidé. V principu je odejmutí německého občanství ale možné jen tehdy, má-li jeho držitel také občanství jiného státu.