Aktual.: 20.05.2025 13:24
Berlín/Mnichov – V Německu dnes začal soud se třemi muži, kteří čelí obžalobě ze špionáže pro ruskou tajnou službu. Plánovali údajně žhářské útoky a další sabotážní akce proti vojenské infrastruktuře a železnici, informovala německá média. Všichni tři obžalovaní mají německé i ruské občanství, vinu odmítají. Verdikt by mohl padnout do Vánoc.
Obžalovaní Dieter S., Alexander J. a Alex D. podle státního zastupitelství shromažďovali mimo jiné informace o jedné z ropných rafinerií v Bavorsku a o vojenském výcvikovém prostoru americké armády v bavorském Grafenwöhru. Plánovali také údajně bombové útoky na budovy spojené s podporou Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. Sledovali, fotografovali a natáčeli rovněž trasy transportů vojenského materiálu určeného Ukrajině.
Pravděpodobná hlava skupiny Dieter S. čelí navíc obžalobě z členství v ozbrojené teroristické organizaci, protože podle vyšetřovatelů v letech 2014 až 2016 bojoval s proruskými separatisty za takzvanou Doněckou lidovou republiku na východní Ukrajině.
Právní zástupce 40letého hlavního obžalovaného dnes popřel, že by jeho klient byl špion či sabotér. „Myslel si, že si může trochu hrát a dělat ze sebe špiona,“ uvedl. Ve skutečnosti ale podle obhájce žádné kontakty s ruskou tajnou službou neměl. Vinu odmítli i právní zástupci dalších dvou obžalovaných.
Trojici policie zadržela loni v dubnu. Německé ministerstvo zahraničí si kvůli případu tehdy předvolalo ruského velvyslance. Ruská ambasáda v Berlíně označila případ za zjevnou provokaci s cílem rozdmýchat protiruské nálady.
Minulý týden německé úřady informovaly o podobném případu. Generální státní zastupitelství tehdy uvedlo, že policie v Německu a ve Švýcarsku zadržela tři Ukrajince podezřelé z přípravy sabotáže. Podle něj působili zadržení muži pravděpodobně v ruských službách a plánovali útočit pomocí balíčků s výbušninou na nákladní dopravu.
Německá Spolková zpravodajská služba (BND), generální inspektor bundeswehru Carsten Breuer i Spolkový úřad na ochranu ústavy (BfD), který plní funkci civilní kontrarozvědky, varovali v uplynulých měsících opakovaně před ruskými sabotážními akcemi a špionáží. Loni na podzim tehdejší šéf BfV Thomas Haldenwang uvedl, že špionáže i sabotáží ze strany ruských aktérů v Německu „přibývá jak kvantitativně, tak kvalitativně“. Novým vzorcem je přitom využívání takzvaných low level agentů, tedy osob, které nejsou zpravodajsky školené, jsou ale naverbované tajnými službami k sabotážním akcím.
Řada evropských států, které vojensky pomáhají Ukrajině v obraně před ruskou invazí, v posledních době hlásila možné případy sabotáží. Německo vyšetřuje také přelety dronů nad kritickou infrastrukturou včetně vojenských základen. Podezření na ruskou sabotáž hlásily dříve například také pobaltské země. Polský premiér Donald Tusk předminulý týden uvedl, že za rozsáhlým požárem, který loni v květnu téměř zničil nákupní centrum v polské metropoli, stály ruské tajné služby. České bezpečnostní složky zadržely loni v červnu cizince v souvislosti se žhářským útokem, který se odehrál v Praze 9 v garážích městského dopravního podniku. Premiér Petr Fiala uvedl, že je nejen možné, ale velmi pravděpodobné, že do případu je zapojeno Rusko.