
Komerční prezentace Aktual.: 7.04.2025 14:07
Berlín – V Německu dnes začalo další kolo jednání o sestavení nové vlády, podle některých účastníků je závěrečné. Pravděpodobný příští kancléř Friedrich Merz avizoval, že chce mít kabinet hotový do Velikonoc. Podle německých médií je ale stále méně pravděpodobné, že se podaří konzervativní unii CDU/CSU a sociální demokracii do týdne a půl dohodnout. CDU/CSU mezitím klesají preference, podle víkendového průzkumu by dostala stejný počet hlasů jako pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD).
Koaliční jednání po únorových parlamentních volbách vedou vítězní Merzovi konzervativci se sociálními demokraty končícího kancléře Olafa Scholze, kteří skončili až na třetím místě. Nejprve se vyjednávalo v 16 pracovních skupinách, od konce března se snaží konečného kompromisu dosáhnout užší vyjednávací tým v čele s předsedy stran: Merzem za CDU, bavorským premiérem Markusem Söderem za CSU a předsedy SPD Larsem Klingbeilem a Saskií Eskenovou.
Na veřejnost ve srovnání s předchozími koaličními jednáními neuniká tolik informací o stavu rozhovorů. Podle německých médií se ale vyjednávačům dál nedaří najít shodu především u daní a migrace. Kvůli clům uvaleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem na dovoz do USA vzrostl podle účastníků jednání i tlak na řešení hospodářské situace Německa.
„Mám naději, že se nám podaří dohodnout ještě tento týden,“ řekla dnes před začátkem jednání členka týmu vyjednavačů za SPD, premiérka Meklenburska-Předního Pomořanska Manuela Schwesigová. Těsně po volbách Merz avizoval, že chce mít vládu sestavenou do Velikonoc. Nyní by tak zbýval týden a půl. Sociální demokraté ovšem chtějí nechat o vstupu do vlády hlasovat členskou základnu, což zabere několik dní. Zdá se tak stále více pravděpodobné, že Merz se kancléřem stane spíše až na počátku května.
Tlak na dohodu zvyšují i průzkumy veřejného mínění, podle kterých výrazně posiluje Alternativa pro Německo označovaná za pravicově populistickou až krajně pravicovou stranu. CDU/CSU naopak podpora klesá. V únorových volbách do Spolkového sněmu konzervativci zvítězili s 28,5 procenta hlasů, AfD skončila druhá s 20,8 procenta. Podle průzkumu agentury INSA zveřejněného v sobotu by obě uskupení nyní získala shodně 24 procent hlasů. Řádný termín voleb je nicméně až v roce 2029.
Na Merze tlačí i někteří členové jeho vlastní strany, podle kterých se v jednáních příliš prosadila sociální demokracie. SPD přitom získala ve volbách jen 16,4 procenta hlasů, a dosáhla tak nejhoršího výsledku v poválečných dějinách. Členové CDU/CSU se podle agentury DPA mimo jiné obávají se, že se nepodaří prosadit „obrat“ v migrační, hospodářské a obranné politice, který před volbami slibovali. „CDU nesmí podepsat koaliční smlouvu, která by nepřinášela zásadní změnu v dosavadní politice,“ řekl například předseda mládežnické organizace CDU Johannes Winkel.