Aktualizace: 24.01.2024 18:03

Pardubice – Gočárova galerie v Pardubicích zahájila výstavu Martina Janíčka nazvanou Vnitřní systém. Umístěná je v bývalém mlýnském sile a exponáty tvoří bývalé části mlýnského vybavení. Se strohým prostorem evokují opuštěnou vesmírnou loď. ČTK to řekl kurátor Filip Jakš. Výstava potrvá do konce března.

„Na výstavě se nachází předměty z mlýnského provozu, které v budově zůstaly. Jsou tady objekty, které přepravovaly pytle s moukou, třídily mouku. Jsou tady kryty na silo, různé pohony, například šroubovice nebo korečkový dopravník,“ řekl Jakš.

Gočárova galerie se nachází v bývalých automatických mlýnech, budova je národní kulturní památkou. Cílem expozice není ukazovat části mlýna, ale dát jim jiný kontext. Ústředním předmětem je část mlýnského velína postaveného do čtyřmetrové výšky. Na výstavě se stává centrálním řídicím pultem lodi.

„Věž jsme rozsvítili, rozezvučeli. Je tam mix čtyř kanálů, ozývají se z transducerů a reproduktorů. Předměty z mlýnů jsou součástí památkové ochrany, památkář nám dal dokonalou instruktáž, co smíme a co nesmíme dělat. Je to nainstalováno neinvazivně,“ řekl Jakš.

Martin Janíček je absolventem AVU, je skladatelem a vytváří objektové a zvukové instalace na míru konkrétnímu místu. Silo má na výšku 9,5 metru. Stěny jsou neomítnuté, hrubé a v šedé barvě.

„Dostal jsem dispozici čtyři tubusovité místnosti bývalého sila, to mě velmi bavilo. Evokovalo mi to raketu. Jednotlivé objekty jsem viděl transformované do sci-fi příběhu. Byla to výzva, proto jsem se do toho pustil,“ řekl ČTK Janíček.

Pozorný návštěvník tam najde i dva malé diaprohlížeče, ukazují římské katakomby z maltského ostrova Gozo. Stará kultura tak propojuje novou kulturu. Důležitým prvkem umělcovy práce je zvuk, na pardubické výstavě rozvibrovává předměty. „Je to doplnění pocitu cesty v raketě nebo modulu vesmírnou tmou za Sluncem nebo na rudou planetu,“ řekl Janíček.

Podíl
Exit mobile version