Aktual.: 7.12.2024 00:15
Paříž – Po více než pěti letech se dnes večer znovu slavnostně otevřou brány pařížské katedrály Notre-Dame, kterou poničil rozsáhlý požár. Slavnostní ceremoniálu se zúčastní světoví představitelé včetně ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nově zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa a britského prince Williama. Před katedrálou promluví francouzský prezident Emmanuel Macron a poprvé se rozezní opravené varhany. Veřejnosti se Notre-Dame opět otevře 8. prosince.
Slavnostní znovuotevření katedrály Notre-Dame začne dnes v 19:00 SEČ na prostranství před více než 800 let starým gotickým symbolem Paříže. Macron pak s pozvanými hosty vstoupí do katedrály, v níž bohoslužbu povede pařížský arcibiskup Laurent Ulrich. Chybět na dnešní slavnosti bude 87letý papež František, bude ale přečteno jeho poselství, uvedl Elysejský palác. Přesné důvody papežovy absence nejsou známé.
Ve 21:00 SEČ má začít velký koncert hvězd populární i klasické hudby, jako jsou klavírista Lang Lang, tenorista Benjamin Bernheim nebo zpěvačka Angélique Kidjoová.
Svou účast na slavnosti u příležitosti znovuotevření nejslavnější pařížské katedrály potvrdili například německý prezident Frank-Walter Steinmeier, italský prezident Sergio Mattarella či prezidenti Polska, Chorvatska, Bulharska, Estonska, Finska či Litvy a prezidentky Gruzie a Kosova. Slavnosti se zúčastní například také šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo belgický královský pár či králové Maroka a Jordánska. Dorazit má rovněž monacký kníže Albert II. a Kensingtonský palác potvrdil, že Británii bude zastupovat následník trůnu princ William.
Na bezpečnost slavnosti, která se bude konat s vyloučením veřejnosti, bude dohlížet na 6000 policistů.
Katedrálu Notre-Dame zachvátily plameny večer 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části katedrály považované za jedno z nejlepších děl francouzské gotické architektury. Základní kámen Notre-Dame slavnostně položili na ostrově Île de la Cité na řece Seině na jaře 1163 a stavba byla dokončena v roce 1345. Požár podle BBC hasilo na 600 lidí asi 15 hodin. Většinu uměleckých a liturgických předmětů se podařilo zachránit. Příčina požáru dosud nebyla zcela objasněna, oheň mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety. Na centrální věžičce se tehdy dlouhodobě prováděly restaurátorské práce. Podle vyšetřovatelů chrám nikdo nezapálil úmyslně.
Požár památky ze seznamu UNESCO, kterou proslavil i román Victora Huga Zvoník u Matky Boží, vyvolal po celém světě vlnu solidarity. Na rekonstrukci se podílelo přes 250 firem a stovky expertů. Podle Elysejského paláce bylo na obnovu darováno přes 840 milionů eur (asi 21 miliard Kč), využito bylo asi 700 milionů eur. Na východní straně památky ale zůstává lešení a rekonstrukce této části bude podle agentury AP pokračovat ještě tři roky.