Komerční prezentace Aktualizace: 14.03.2024 23:33

Gaza – Ve válce v Pásmu Gazy, která začala loni 7. října teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael, zemřelo už nejméně 31.341 Palestinců, z toho 69 za posledních 24 hodin. Informovaly o tom dnes podle agentury Reuters úřady v Gaze ovládané Hamásem. Přes 73.130 Palestinců bylo podle téhož zdroje zraněno.

Většina palestinských obětí jsou podle Hamásu ženy, děti a mladiství. Informace Hamásu nelze v době bojů nezávisle ověřit, podle řady expertů ale více méně odpovídají realitě. Údaje nerozlišují mezi civilisty a palestinskými bojovníky, kterých podle Izraele jeho armáda zabila na 13.000.

Představitelé Hamásem spravovaného ministerstva zdravotnictví uvedli, že ve středu při izraelských úderech zahynulo šest Palestinců, kteří čekali na kamiony s humanitární pomocí ve městě Gaza, a že další desítky Palestinců byly při incidentu zraněny. Tuto informaci nebylo možné nezávisle ověřit a izraelská armáda dosud neodpověděla na žádost o komentář od zpravodajského webu The Times of Israel.

O celkem 11 obětech a stovce zraněných po útoku na místo ve městě Gaza, kde Palestinci čekali na humanitární pomoc, informovaly dnes večer úřady Hamásu na svém telegramovém profilu. Není jasné, zda jde o tentýž incident s navýšeným počtem obětí, nebo o jiný útok; stanice Al-Džazíra uvádí, že místo se stalo v poslední době terčem několika izraelských útoků. Novou informaci vydanou úřady, které kontroluje Hamás, izraelská armáda nekomentovala, píše agentura AFP.

Arabská média také informovala, že Hamás v Gaze zavraždil vůdce místního mocného klanu, kterého obvinil z krádeže humanitární pomoci a komunikace s Izraelem. Začátkem týdne Hamás varoval palestinské klany a jednotlivce, aby nespolupracovali s Izraelem na zabezpečení humanitárních konvojů.

Při útoku Hamásu na Izrael ze 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a asi 250 osob unesli, z toho na 130 stále zadržují. Nejméně tři desítky rukojmích už ale nežijí, odhadují izraelské tajné služby.

Masivní izraelské bombardování a pozemní operace v Pásmu Gazy způsobily humanitární krizi, která hrozí přerůst v hladomor. Mezinárodní společenství proto v posledních týdnech zvýšilo tlak na Izrael, aby zajistil větší dodávky humanitární pomoci.

Dnes by mohla k pobřeží Pásma Gazy dorazit první loď přes námořní humanitární koridor. Plavidlo španělské nevládní organizace Open Arms vyrazilo tento týden z Kypru a veze 200 tun potravin. Dodávky přes moře ale podle nevládních organizací nebudou stačit, nejdůležitější je pomoc pozemní cestou.

Humanitární krize může podle nevládních organizací přerůst v katastrofu, pokud izraelská armáda zahájí ofenzivu i na jihu v oblasti Rafáhu, kam před boji utekl přes milion lidí. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který označil za cíl izraelské ofenzivy úplné zničení Hamásu, i tento týden zopakoval, že armáda do Rafáhu, který už několik měsíců ostřeluje, vstoupí.

 

Podíl
Exit mobile version