Aktual.: 16.01.2025 16:57
Praha – Vybrané stavební úřady budou moci na vyřizování žádostí od pondělí 20. ledna využívat vzájemně propojené digitální a původní systémy stavebního řízení. Pokud bude propojení funkční, začne od února systém nazvaný jako „technologický bypass“ fungovat na všech úřadech. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Karolína Nová. S digitalizovanými systémy mají stavebníci a úředníci problémy od jejich spuštění v červenci. Potíže s digitalizací stavebního řízení koncem září vyústily v odvolání tehdejšího vicepremiéra pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) z vlády a v následný odchod jeho strany do opozice.
Podle nového stavebního zákona, který začal platit od 1. července současně se zprovozněním digitálních systémů stavebního řízení, bylo možné schvalovat žádosti pouze přes digitální Informační systém stavebního řízení. Nedávno schválená změna zákona nazvaná jako „legislativní bypass“ ale právně umožnila, aby si úředníci mohli při vyřizování stavebního povolení pomáhat používáním původních systémů, aniž by riskovali porušení předpisů. Až do propojení systémů ale digitální a původní režim fungují nezávisle na sobě a žádost je možné schválit pouze v digitálním systému, který je zatím jako jediný napojený na společnou elektronickou evidenci dokumentace.
Propojené systémy budou od pondělí na některých úřadech fungovat v pilotním režimu, ale zároveň již v ostrém provozu. Cílem je podle Nové zjistit možné nedostatky a zpětnou vazbu od úředníků, kteří se systémem budou pracovat. Napojení na technologický bypass bude dobrovolné a úředníci si budou moci sami určit, jaké úkony budou chtít dělat v novém nebo původním systému stavebního řízení.
Mluvčí MMR dodala, že upravený režim představuje pro mnoho stavebních úřadů návrat k systému, které znají a lze tedy očekávat, že povede ke zrychlení procesů stavebního řízení.
„S těmito informacemi jsme dnes seznámili všechny stavební úřady na našem pravidelném jednání. Zatím všechny práce probíhají v původně dohodnutých termínech. Vše probíhá také ve spolupráci s dodavateli původních systémů stavebního řízení. Nové rozhraní je možné aplikovat na jakýkoliv agendový systém a bude zdarma,“ řekla Nová. Při přípravách MMR oslovilo společnosti Vita, Vera a Marbes. Přístup jednotlivých dodavatelů je ale podle Nové různý. „Nejdále je v tuto chvíli spolupráce s Vitou, která zajistí úřadům také potřebnou technickou podporu,“ dodala.
Vláda se v říjnu po odchodu Bartoše rozhodla vypsat na systém digitálního stavebního řízení novou zakázku. Možnost využívat původní a digitální systémy by měla platit v přechodném období do začátku roku 2028, kdy by měl stát nasadit nový funkční a otestovaný systém.