Komerční prezentace Aktualizace: 19.03.2024 13:46

Praha – Čeští zemědělci se ve středu připojí k evropským protestům, které mají podle zemědělských organizací upozornit na neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru. Demonstrovat budou převážně v regionech a na hraničních přechodech, do Prahy by se zemědělci s technikou podle informací pražského magistrátu organizovaně vypravit neměli. Podle pořadatelů ale není vyloučeno to, že někteří farmáři přijedou do hlavního města samostatně. V regionech budou mít demonstrace podobu protestních jízd traktorů a další zemědělské techniky nebo veřejných shromáždění. Někteří farmáři se na hranicích setkají s polskými kolegy. Organizátoři uvedli, že vyzvou ke klidnému průběhu protestů. Lidé by ale měli v některých regionech počítat s omezením provozu.

Forma demonstrací bude záležet na jednotlivých regionech. Podle posledních informací od regionálních zástupců zemědělských organizací vyjedou většinou ráno nebo dopoledne po celém Česku do ulic stovky traktorů.

V Pardubickém kraji se do protestních jízd zapojí desítky zemědělských strojů a před polednem se tamní farmáři setkají s polskými kolegy. K hraničním přechodům chtějí vyjet i jihomoravští zemědělci. Do Hradce Králové přijede zhruba 50 traktorů, celkem by se po kraji mělo pohybovat kolem 200 strojů. Na Náchodsku vyrazí protestovat farmáři se zhruba 30 traktory a odhadem 120 traktorů se zapojí ve Zlínském kraji. Zemědělci v Olomouckém kraji vyjedou do ulic s desítkami traktorů a v Libereckém kraji někteří zřejmě vyrazí podpořit protesty v sousedním Polsku, kde farmáři chtějí blokovat nájezdy na dálnici A4. Na Vysočině se chystají protestní jízdy desítek strojů, zemědělci tam chtějí zdržovat dopravu na hlavních silnicích dvě hodiny.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden zemědělce ale požádal, aby jejich protesty byly spíše symbolické na státních hranicích a nenarušily provoz. „Lokální omezení provozu ale není možné vyloučit. Jedná se o protestní akci, během které zemědělci chtějí dát najevo svou nespokojenost,“ uvedla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková.

Evropská komise minulý týden vyhověla zemědělcům a navrhla zrušit některé ekologické požadavky, které na ně dosud měla v rámci společné zemědělské politiky. Farmáři si stěžují na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření. Unijní exekutiva také posuzuje, zda by bylo možné omezit dovoz ruských zemědělských produktů do EU. Pánková tvrdí, že rozhodnutí EK vítá, ale přišlo pozdě a návrhy řeší jen část problémů zemědělců, kterých je jinak mnoho.

Protesty zemědělců se konají u příležitosti jednání Evropské rady, které připadá na 21. března. Zapojí se do nich i zemědělci z Polska, Německa, Nizozemska a Belgie.

Poslední demonstrace českých zemědělců byla 7. března v Praze a podle mluvčí Agrární komory se jí zúčastnilo 3000 až 4000 zemědělců a 1000 zemědělských strojů. Část farmářů demonstrovala i 19. února a požadovala, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od tohoto protestu distancovaly. Zemědělské organizace se podílely také na protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii.

Podíl
Exit mobile version