Komerční prezentace Aktualizace: 5.08.2024 14:25

Moskva – Ochránci lidských práv z ruského projektu OVD-Info v souvislosti se čtvrteční výměnou vězňů mezi Moskvou a Washingtonem upozorňují, že v Rusku je z politických důvodů za mřížemi přes 1300 lidí. Píše o tom německá televize ARD na svých internetových stránkách.

Lidé jsou ve vězení za trestné činy, jako je šíření nepravdivých informací o ruské armádě, znevažování ruských ozbrojených sil nebo za vlastizradu. Seznam obvinění, kvůli kterým se lze v Rusku dostat před soud, je dlouhý. A dlouhý je i seznam politických vězňů, jak vyplývá ze záznamů OVD-Info.

Ve vazbě skončil 39letý aktivista Pavel K., který zveřejnil materiály, jež byly údajně nepřátelské vůči vládě. Mezi nimi byla čtyři videa na jednom kanálu na YouTube, který měl pět sledujících. Hrozila mu žaloba kvůli údajnému podněcování k teroristickým aktivitám. O víkendu zemřel v důsledku hladovky.

Případy jako tento nejsou na Západě většinou vůbec známé. A v Rusku také ne, podotýká ARD. A když už se o nich ví, pak hrozí, že kvůli každodenním starostem nebo obyčejnému nezájmu upadnou v zapomnění.

Politolog Fjodor Krašeninnikov žijící v exilu minulý týden opoziční televizi Dožď řekl, že „někde sedí obyčejní protiváleční aktivisté“. „Všichni jsou ve velmi těžké situace a my na ně nesmíme ani na minutu zapomenout,“ dodal. Je podle něj nutné celému světu připomínat, že historie represí režimu ruského prezidenta Vladimira Putina s radostnou událostí, jakou byla čtvrteční výměna, nekončí.

Při ní se z ruského vězení dostali na svobodu kritici Kremlu, jako je Ilja Jašin, Vladimir Kara-Murza nebo Oleg Orlov, novináři Evan Gershkovich a Alsu Kurmaševová. Výměnou za ně byli z věznic na Západě propuštěni příslušník ruské tajné služby FSB Vadim Krasikov odsouzený v Německu na doživotí za vraždu čečenského odpůrce Kremlu nebo spolupracovníci ruské rozvědky SVR.

Podle ARD není vyloučené, že ruský prezident Putin bude chtít další podobné dohody. Tomu by nasvědčoval příspěvek ruského velvyslance ve Spojených státech Anatolije Antonova na telegramu, ve kterém psal o tom, že „v amerických vězeních jsou stále ještě desítky Rusů“. Rusko podle něho vyvine maximální úsilí, aby dosáhlo jejich osvobození. Velvyslanec tvrdí, že za mříže se dostali kvůli mezinárodnímu „lovu“ amerických tajných služeb na Rusy. O víkendu ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová také na telegramu uvedla, že „bohužel je v zemích kolektivního Západu stále mnoho našich krajanů, kteří byli odsouzeni z různých důvodů“. Doufá, že čtvrteční výměna připraví cestu pro další humanitární akci.

Aby se Moskva k vězněným Rusům dostala, potřebuje případně nové západní zajatce, nebo lépe „rukojmí“, podotýká ARD. To řekl před několika dny i politolog Andrej Kolesnikov během ruského opozičního pořadu na YouTube. „Na ruské straně není pochyb o tom, že výměnný fond naplní nové tváře,“ řekl.

Podíl
Exit mobile version