Aktualizace: 1.03.2024 19:06
Moskva – Nejméně 57 lidí dnes zadržely bezpečnostní složky v různých ruských městech na pietních akcích věnovaných památce zesnulého opozičního předáka Alexeje Navalného. Uvedl to projekt OVD-Info, jenž monitoruje aktivity ruských bezpečnostních sil a problematiku lidských práv. Jednoho z předních kritiků Kremlu, který zemřel ve vězení, dnes pohřbili v Moskvě na Borisovském hřbitově, kam se s ním přišly rozloučit tisíce lidí.
OVD-Info eviduje zadržené v Novosibirsku, Jekatěrinburgu, Ulan-Ude, Vladikavkaze, Kazani nebo v Nižním Novgorodě. Celkem píše o 14 městech. V samotné metropoli má portál informace o šesti zatčených.
Někteří lidé skončili v policejních vozech poté, co položili květiny na památku Navalného. Ve Voroněžské oblasti bylo zadrženo několik lidí mířících do Moskvy, kde se chtěli rozloučit s Navalným, píše portál. Některé zadržené bezpečnostní složky mezitím propustily.
Navalnyj byl pochován na Borisovském hřbitově v Moskvě
Na Borisovském hřbitově v Moskvě dnes pochovali významného kritika Kremlu a vězněného ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Rozloučit se s ním přišly tisíce Rusů, kteří skandovali jeho jméno a prohlásili, že neodpustí úřadům jeho smrt, napsala agentura Reuters. Před hřbitovem se vytvořila fronta truchlících a policie k jeho hrobu podle ruských médií pouštěla lidi po skupinkách.
Navalného rakev do hrobu uložili za zvuků skladby My Way amerického zpěváka Franka Sinatry a hudby z amerického filmu Terminátor 2. „Alexej považoval film Terminátor 2 (Den zúčtování) za nejlepší snímek na světě. Na jeho pohřbu zahráli hudbu z poslední scény,“ napsal na telegramu Navalného tým a příspěvek doplnil o video.
Na hřbitově nedaleko místa, kde Navalnyj kdysi žil, se jeho matka Ljudmila a otec Anatolij sklonili nad otevřenou rakví, aby ho naposledy políbili, popsal Reuters. Truchlící se podle něj pokřižovali, kněz na pozůstatky položil bílý rubáš, načež se rakev zavřela.
Po jejím uložení do hrobu bylo v okolí hřbitova stále množství lidí, z nichž někteří skandovali mimo jiné „Ne válce,“ uvedl ruskojazyčný server BBC. Více než čtvrt milionu lidí sledovalo rozloučení s Navalným na jeho YouTube kanálu, který je v Rusku zablokovaný, napsal Reuters.
Borisovský hřbitov se dnes podle oficiálního rozpisu měl zavřít v 17:00 moskevského času (15:00 SEČ). Okolními ulicemi ale i po této hodině proudily davy lidí, z nichž někteří přišli ze zhruba 2,5 kilometru vzdáleného prostranství před chrámem Ikony Matky Boží, kde se konala pieta za Navalného. Poté, co se rakev s opozičníkovým tělem po krátkém obřadu vydala ke hřbitovu, zamířilo procesí truchlících stejnou trasou. Tisíce lidí přitom vykřikovaly protiválečná hesla i Navalného jméno.
Po 18:00 SEČ napsala BBC na svém ruskojazyčném webu, že lidé s květinami stále stojí u hřbitova frontu. Soudě podle záběrů pořízených poblíž hřbitova proud lidí, kteří se chtějí s Navalným rozloučit, neslábne, uvedla stanice. Policie podle serveru Mediazona slíbila, že bude na hřbitov pouštět skupiny po asi 50 lidech.
Na svém anglicky psaném webu BBC napsala, že dnes Rusko vidělo největší shromáždění opozice od uvěznění Navalného v lednu 2021. Skutečnost, že úřady umožnily, aby se to stalo, naznačuje, že Kreml mohl mít obavy nepovolit pohřeb a mohl se rovněž obávat zatýkání truchlících u kostela či na hřbitově, píše BBC. Je však podle ní také možné, že úřady nepovažovaly dnešní pohřeb za výraznou hrozbu. Veřejné demonstrace jsou v Rusku riskantní a vzácné, zvláště od začátku ruské invaze na Ukrajině, podotkla agentura Reuters a upozornila, že za poslední dva roky ruské bezpečnostní síly zadržely více než 20.000 lidí.
Spolupracovník zesnulého opozičního politika Ivan Ždanov na telegramu opět obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina, že Navalného zabil. Navalnyj podle ruských úřadů náhle zemřel v polovině února v trestanecké kolonii za polárním kruhem, kde si odpykával mnohaletý trest. Na jeho úmrtním listu stojí, že zemřel z přirozených příčin. Ruská opozice i řada západních představitelů přičítá vinu za Navalného úmrtí Putinovi. Kreml popřel, že by se na smrti opozičního předáka podílel stát.