Aktualizace: 20.02.2024 08:30

Moskva – V ruském Jekatěrinburgu zatkli třiatřicetiletou ženu s americkým a ruským občanstvím, kterou tajná služba FSB viní ze získávání finančních prostředků pro ukrajinské ozbrojené síly. Napsala to dnes ruská státní agentura TASS s odvoláním na tiskové oddělení FSB, která ženu podezírá z vlastizrady.

„Federální bezpečnostní služba (FSB) v Jekatěrinburgu překazila nezákonnou činnost třiatřicetileté obyvatelky Los Angeles, která má dvojí občanství Ruska a USA,“ uvedlo tiskové oddělení tajné služby. „Podílela se na poskytování finanční pomoci cizímu státu v aktivitách zaměřených proti bezpečnosti naší země,“ dodala FSB.

Ruská tajná služba dále tvrdí, že žena od února 2022 aktivně shromažďovala peníze pro „jednu ukrajinskou organizaci“, které pak byly použity na nákup „taktické medicíny, výstroje, prostředků ničení a munice“ pro ukrajinskou armádu. Rusko 24. února 2022 vojensky napadlo sousední Ukrajinu. Žena, jejíž jméno FSB neuvedla, je ve vazbě.

Další ruská tisková agentura RIA Novosti zveřejnila záběry, které podle ní tuto ženu zachycují po zatčení. Muž v maskáčích a masce na nich vede ženu ve světlém oblečení, která má čepici přes hlavu i oči. Na dalších záběrech má žena rozmazaný obličej.

Spojené státy se zatím ke zprávám ruských agentur nevyjádřily.

Washington dlouhodobě obviňuje Rusko z neoprávněného věznění několika svých občanů a vyzývá k jejich propuštění. Týká se to novináře Evana Gershkoviche, kterého FSB zatkla loni v březnu na Urale a obvinila ho ze špionáže. Žurnalista zůstává ve vazbě a stejně jako jeho zaměstnavatel – deník The Wall Street Journal (WSJ) – vinu popírá. Od roku 2018 v Rusku vězní bývalého vojáka Paula Whelana, kterého v roce 2020 soud poslal na 16 let do vězení za špionáž. Také Whelan obvinění odmítá.

Loni v červnu ruské bezpečnostní složky zadržely rusko-americkou novinářku Alsu Kurmaševovou, která jinak žije v Česku. Také ona zůstává ve vazbě. Žurnalistku, která pracuje pro stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RF), obvinili v říjnu z toho, že se nezaregistrovala jako takzvaná zahraniční agentka, jak ukládá ruský zákon.

Spojené státy po vypuknutí války na Ukrajině opakované vyzvaly své občany, aby z Ruska odcestovali. Zmiňovaly v jejich případě také riziko svévolného zadržení ze strany ruských úřadů. Analytici poukazují na to, že Moskva může vězněné Američany využívat k vyjednávání poté, co napětí mezi Washingtonem a Moskvou vzrostlo po ruské invazi na Ukrajinu.

Podíl
Exit mobile version