Aktualizace: 20.02.2024 11:32
Singapur – V Singapuru se ode dneška koná mezinárodní aerosalon, největší přehlídka letadel v Asii určených pro civilní i vojenské účely. Poprvé se tam světu představuje čínské dopravní letadlo C919, které je potenciálním rivalem západních letadel Airbus a Boeing. Poprvé po čtyřech letech je aerosalon otevřený i pro veřejnost, která jej může navštívit o víkendu, v posledních dvou dnech konání akce.
Aerosalon se koná každé dva roky a letos je to v době, kdy se odvětví letecké dopravy v Asii zotavuje z dopadů pandemie. Ta byla mimo jiné i důvodem, proč se veřejnost minulé přehlídky nemohla zúčastnit.
Generální ředitel Sdružení leteckých společností v Asii a Tichomoří Subhas Menon řekl, že letošní výstava je zpět v plném proudu a že se jí zúčastní více než 1000 vystavovatelů.
„Aerosalon v Singapuru je skvělou příležitostí pro vystavovatele, aby ukázali směr, kterým jdou,“ citovala jej agentura AP. Menon v této souvislosti poukázal například na pokrok v automobilovém sektoru, kde pokračuje vývoj autonomního řízení.
Počet přepravených cestujících v regionu je téměř na úrovni před pandemií, řekl Menon. Očekává se přitom, že oblast Asie a Tichomoří se letos bude na růstu poptávky po cestování letadlem podílet z 50 procent.
Ale i když se odvětví letecké dopravy zotavuje, odvětví jako celek čelí širším problémům kvůli dodavatelským řetězcům. Potýká se s nedostatkem dílů i letadel, problémem je také nedostatek personálu, od celých posádek až po piloty.
„Problémy s dodavatelskými řetězci rozhodně ovlivňují včasné dodávky letadel a náhradních dílů, a to je jeden z důvodů, proč růst kapacity zaostává za růstem leteckého provozu,“ řekl Menon. „Nevíme, kdy se to zmírní. Souvisí to s obchodním napětím a s geopolitickými problémy, které jsou teď po celém světě,“ dodal.
Čínská strojírenská společnost Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC), která je výrobcem letadel C919, na úvod aerosalonu dokončila kontrakt na dodání 40 letadel aerolinkám Tibet Airlines. Součástí objednávky je i deset regionálních letadel ARJ21.
Letadlo COMAC C919 má jednu uličku a podobá se letounům Airbus A320neo či Boeing 737 MAX. Čínský podnik navrhl mnoho součástí letadla sám, ale například motory stále odebírá od západních výrobců. Letadlo se v Číně poprvé představilo v roce 2017, do komerčního provozu je postupně nasazováno teprve od loňského jara. Mimo Čínu se letadlo představilo až teď v Singapuru.
Na aerosalonu jsou menší i velcí výrobci letadel. Americký Boeing tam žádná dopravní letadla pro civilní využití neukazuje, podle zdrojů kvůli problémům, s nimiž se v poslední době potýkají jeho stroje MAX. Zakázky ale přijímá a kromě civilního sektoru se věnuje i letecké technice pro armádu.
Na veletrhu se představí také čeští výrobci civilní i vojenské letecké a kosmické techniky. Českou delegaci devíti společností povede náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Na místě je i kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.