Komerční prezentace Aktualizace: 14.03.2024 12:40

Praha – Debutem roku v letošní soutěži Magnesia Litera může být kniha Eliho Beneše Nepatrná ztráta osamělosti o návratu z Osvětimi, atmosférická poezie ve sbírce Kláry Krásenské s názvem Mýtinami nebo sarkastické básně Tomáše Peřiny ve sbírce Tam uvnitř něco je! Nominaci napříč kategoriemi získalo 33 titulů. Pořadatelé dnes oznámili i nominace v žánrových kategoriích za detektivku, fantastiku a za humoristickou knihu. Jejich vyhlášení se letos poprvé stane součástí hlavního ceremoniálu knižní ceny Magnesia Litera, který se uskuteční ve čtvrtek 18. dubna na Nové scéně Národního divadla. Novináře o tom informoval Pavel Mandys z pořádajícího spolku Litera.

„Do letošního ročníku bylo přihlášeno celkem 554 knih vydaných v loňském kalendářním roce a další si ještě vyžádali sami porotci, když je mezi přihlášenými nenalezli a mysleli si o nich, že by měly mezi nominovanými být. Takovou je například v kategorii detektivek kniha Marie Horové Se džbánem pro vodu,“ řekl ČTK Mandys.

V nejsledovanější kategorii, tedy Liteře za prózu, letos o cenu soutěží Alena Machoninová s knihou Hella o životním osudu české Židovky Heleny Frischerové, Petr Šesták s novelou Vyhoření pranýřující současnou společnost symbolicky ztělesněnou automobilem a básník Marek Torčík debutující s prózou Rozložíš paměť popisující neutěšené dětství a dospívání na moravském maloměstě, které odlišnost neodpouští.

V kategorii detektivka mají nominace Marie Horová s příběhem z prostředí bezdomoveckých maringotek Se džbánem pro vodu, Jana Jašová byla nominovaná za thriller Krutý měsíc odehrávající se během covidové pandemie a Veronika Martinková za pokračování sérii s nevšední dvojicí vyšetřovatelů Hanou Vítkovou a Davidem Winklerem v knize Vina a trest.

Na cenu za humoristickou knihu je mezi nominovanými Lucie Macháčková za Svatební historky, Filip Mikuš s Výstavou chameleonů a Danka Štoflová za příběh Češky žijící mezi indiány Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí.

Na Literu za fantastiku porota nominovala hudebně-existenciální horor Pavla Bareše Lenochod Jimmy & jeho backup band, knihu Jana A. Kozáka vycházející ze severské kultury Sága o Lundirovi: Synu zimy, hvězdopravci a staviteli a cyberpunkovou detektivku Prázdnota od Michaely Merglové.

Pořadatelé dnes oznámili nominace i v kategorii poezie, kniha pro děti a mládež, naučná literatura, nakladatelský čin, překlad a publicistika. V loňském ročníku organizátoři soutěže zavedli čestnou cenu pro osobnosti, jejichž práce není přímo spojena s vydáváním knih – jmenuje se Cena Magnesia za přínos knižní kultuře. Ocenění nemá porotu ani nominace, kandidáty na ně navrhnou členové spolku Litera, kteří vyberou i jejího držitele.

Ještě předtím program ČT1 odvysílá animované trailery všech nominovaných knih v 11 krátkých pořadech denně od 7. dubna do 17. dubna. Spoty budou k dispozici také na stránkách a na YouTube kanálu Magnesie Litery. Nominovaní autoři budou číst ze svých knih postupně ve dnech 27. března a 3., 10. a 17. dubna v Knihovně Václava Havla.

Hlavním smyslem cen Magnesia Litera je propagace kvalitních knih. Projevuje se to na prodejích vítězných titulů, které se po vyhlášení vítězů často znásobují.

Nominace na ceny Magnesia Litera 2024:

Litera za prózu

Alena Machoninová: Hella (Maraton)

Petr Šesták: Vyhoření (Host)

Marek Torčík: Rozložíš paměť (Paseka)

 

Litera za poezii

Zofia Baldygaová: Poslední cestopisy (fra)

Tereza Bínová: Červený obr (Odeon/EMG)

Kamil Bouška: Dokumenty (Trigon)

 

Litera za knihu pro děti a mládež

Jiří Dvořák: Myko. Kompletní zpravodaj ze světa hub (Baobab)

Kateřina Přidalová: Toto není jenom kniha (UMPRUM/Designéři dětem)

Noemi Cupalová: Blbá Vendula (Běžíliška)

 

Litera za naučnou literaturu

Stanislav Březina, František Krahulec, Sylvie Pecháčková a Hana Skálová: Louky: dobrodružství poznávání (Academia)

Jiří Moravec: Za neznámými tvory amazonských lesů (Academia)

Michal Přibáň: V různosti je síla. Exilová nakladatelství Sixty-Eight Publishers a Index nejen ve vzájemné korespondenci. (Academia)

 

Litera za nakladatelský čin

Dílo Karla Šiktance (Karolinum)

Edice Katedra (UMPRUM)

Petra Nováková, James Stafford a kolektiv: Ragby (Labyrint)

 

Litera za překladovou knihu

Davide Enia: Jako v nebi, tak i na zemi (přeložila Marina Feltlová, Argo)

Aleksander Majkowski: Život a příhody Remusovy (přeložil Miloš Řezník, Argo)

László Szilasi: Třetí most (přeložila Marta Pató, Protimluv)

 

ČRo Plus Litera za publicistiku

Ondřej Daniel, Lenka Krátká, Michal Lehečka, Vojtěch Ondráček, Jana Patočková, Veronika Pehe, Apolena Rychlíková a Jaroslav Spurný: Věčná devadesátá. Proměny české společnosti po roce 1989. (CPress)

Tereza Matějčková: Bůh je mrtev. Nic není dovoleno. (Echo Media)

Vojtěch Pecka: Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací. (Alarm/UTOPIA libri)

 

DILIA Litera za debut roku

Eli Beneš: Nepatrná ztráta osamělosti (Akropolis)

Klára Krásenská: Mýtinami (Viriditas)

Tomáš Peřina: Tam uvnitř něco je! (Argo)

 

Litera za detektivku

Marie Horová: Se džbánem pro vodu (MOBA)

Jana Jašová: Krutý měsíc (Motto)

Veronika Martinková: Vina a trest (VM knihy)

 

Litera za fantastiku

Pavel Bareš: Lenochod Jimmy & jeho backup band (Host)

Jan A. Kozák: Sága o Lundirovi (Malvern)

Michaela Merglová: Prázdnota (Epocha)

 

Litera za humoristickou knihu

Lucie Macháčková: Svatební historky (Ikar/EMG)

Filip Mikuš: Výstava chameleonů (Argo)

Danka Štoflová: Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí (Argo)

Podíl
Exit mobile version