Komerční prezentace Aktual.: 8.01.2025 11:41

Turnov (Semilsko) – Pozůstatky stanice lovců a sběračů člověka neandertálského nejspíš objevili archeologové v Turnově v Českém ráji. Předběžně ji datují do období středního paleolitu, tedy poslední doby meziledové zvané Eem, jež byla v letech 126.000 až 115.000 před našim letopočtem. Podle archeologů jde o unikátní nález z hlediska poznání nejstarších dějin Českého ráje. ČTK o tom dnes informoval archeolog muzea v Turnově Roman Sirovátka.

Podle něj se tento nález od jiných odlišuje svoji polohou. „Máme jich několik tady z Českého ráje, ale vždycky se jedná o skalní prostředí. Vždycky se jedná o nálezy ze skal, z převisů nebo z jeskyně. A tento nález je unikátní v tom, že to je v otevřené krajině,“ řekl Sirovátka.

Pozůstatky pravěké stanice nalezli archeologové v Turnově – Vesecku, konkrétně na místě stavěného výjezdového centra hasičů, dopravní policie a záchranné služby. Jde bezmála o 40 objektů. „Konkrétně se nám podařilo najít zahloubené objekty, které interpretujeme jako ohniště, a část z nich lze pokládat i za zbytky příbytků. Ještě to ale nemáme úplně zpracované,“ dodal archeolog.

Časové zařazení do období středního paleolitu předběžně potvrzuje i nález jaspisového škrabadla a dalších drobných úštěpků. Výzkum na místě stavby už skončil, nyní se budou analyzovat odebrané vzorky. „Doufáme, že se nám to podaří zpracovat v průběhu tohoto roku. Odešleme vzorky do patřičných laboratoří, kde budeme zjišťovat stáří nálezových situací, z kterých byly odebrány,“ uvedl Sirovátka.

V místě nálezu byl v období středního paleolitu nejspíš prales. Zda šlo o krátkodobě či stálé osídlenou stanici lovců a sběračů, se podle archeologa lze jen dohadovat. „Vzhledem k tomu, jaký tam je počet objektů, tak se dá předpokládat, že šlo o stálejší osadu, kde mohla být tlupa patnácti dvaceti lidí. Zda to tak ale bylo, nevíme, protože máme pouze zbytky těch ohnišť a zbytky příbytků. A navíc nemáme prozkoumanou asi úplně celou plochu, celý rozsah té lovecko-sběračské stanice. Máme část. Je tak i otázka, jak byla velká,“ uvedl Sirovátka.

Podle něj je možné, že se podobné objekty nacházejí i východně od místa nálezu, kde je nyní pole. „Zde není v dohledné době plánována žádná stavba a nálezové situace jsou pohřbeny pod 1,5 až dva metry mocnou sprašovou návějí. Zde by muselo dojít k podobně rozsáhlé stavbě, která by takto hluboko zasáhla. Takže zatím nepředpokládáme další výzkum,“ dodal archeolog.

Podíl
Exit mobile version