Komerční prezentace Aktual.: 20.01.2025 15:42
Washington – Nastupující americký prezident Donald Trump zahájil oficiální program dnešního dne, během kterého podruhé složí prezidentskou přísahu a převezme funkci v čele Spojených států od končící hlavy státu Joea Bidena. Proces předání moci vyvrcholí kolem poledne místního času (18:00 SEČ) v sídle Kongresu, kde Trump pronese inaugurační projev, načež začne přijímat první rozhodnutí svého druhého mandátu.
Úvodním bodem dnešního programu byla návštěva kostela nedaleko Bílého domu. Lídr Republikánské strany tam dorazil společně s manželkou Melanií krátce před devátou hodinou. Bohoslužby se účastnili také další představitelé vznikající administrativy včetně nového viceprezidenta USA J. D. Vance.
Podle agentury Bloomberg na místě byli také lídři technologického sektoru pozvaní na inauguraci včetně šéfa společnosti Meta Marka Zuckerberga či ředitele Amazonu a jednoho z nejbohatších lidí na planetě Jeffa Bezose. Ze zahraničních představitelů dorazili argentinský prezident Javier Milei a britský expremiér Boris Johnson, uvádí stejný zdroj.
Po obřadu Trump zamířil na tradiční setkání s odcházejícím prezidentem v Bílém domě. Před čtyřmi lety, kdy naopak Trump předával moc Bidenovi, tento bod součástí programu nebyl. Trump se inaugurace svého nástupce odmítl zúčastnit poté, co neuznal Bidenovo volební vítězství.
Letošní inaugurace je netradiční v tom, že hlavní ceremoniál s prezidentskou přísahou nebude před budovou washingtonského Kapitolu, nýbrž uvnitř. Přesunul se tam kvůli obavám o zdraví účastníků v situaci, kdy americké hlavní město čelí silným mrazům. Upravenou podobu bude mít také průvod od sídla Kongresu k Bílému domu; místo toho se chce Trump s příznivci setkat v nedaleké sportovní hale Capital One Arena.
Očekává se, že Trump hned v prvních hodinách po složení přísahy zahájí smršť exekutivních opatření ve snaze naplňovat své předvolební sliby. Podle neoficiálních vyjádření se jeho první kroky budou týkat zpřísnění protiimigračních opatření nebo podpory produkce fosilních paliv.
Jak uvádí deník The New York Times, dnešní den završuje politický „comeback“, jaký Spojené státy ještě nezažily. Trump je teprve druhým prezidentem v dějinách země, který se vrací do Bílého domu po pauze, a ve věku 78 let a sedmi měsíců je nejstarší nastupující hlavou Spojených států.
Před čtyřmi lety z úřadu odešel jen dva týdny poté, co jeho příznivci násilně vtrhli do Kapitolu, kde dnes složí přísahu, a loni se stal prvním exprezidentem odsouzeným v trestním procesu. Přesto jej voliči v listopadu opět zvolili americkým prezidentem.
Trump v předvečer inaugurace oslavil se svými příznivci návrat do funkce
Večer před oficiálním inauguračním ceremoniálem využil Trump k tomu, aby se setkal se svými příznivci ve washingtonské aréně Capitol One za použití své obvyklé předvolební rétoriky, píší agentury.
„Vyhráli jsme,“ zahájil republikán svůj projev v zaplněné aréně v hlavním městě USA. Několik hodin předtím, než Donald Trump znovu složí přísahu jako americký prezident, se v projevu opět obrátil ke svým příznivcům, kterých se do arény vešlo 20.000.
„Jsem nadšený, že se mohu znovu setkat s tolika přáteli, příznivci a skutečnými americkými vlastenci, abychom si vzali naši zemi zpět,“ prohlásil Trump. „Toto je největší politické hnutí v dějinách Spojených států.“ Rétorika jeho následných výroků pak silně připomínala tón jeho předvolebních vystoupení, píše agentura DPA.
Trump přizval na pódium i šéfa společností Tesla a SpaceX Elona Muska, který spolu s dalším podnikatelem Vivekem Ramaswamym stane v čele nově vytvořeného týmu pro efektivitu vlády. Musk po boku Trumpa slíbil, že Amerika bude „silná po staletí“.
„Každý Bidenův předchozí exekutivní příkaz bude zrušen,“ prohlásil například Donald Trump. Podle médií se znovuzvolený prezident první den v úřadu chystá vydat více než 200 exekutivních opatření. Mezi ně patří exekutivní příkazy, které jsou právně závazné, a další prezidentské směrnice, které obvykle právně závazné nejsou. Mezi chystané kroky Donalda Trumpa patří například to, že zveřejní tajné dokumenty týkající se vražd amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, senátora Roberta Kennedyho a vůdce za občanská práva Martina Luthera Kinga mladšího, všimla si agentura Reuters. Trump zveřejnění utajovaných dokumentů slíbil ve své předvolební kampani.
Trump ve svém projevu také uvedl, že se v pátek po inauguraci chystá v do Kalifornie, aby si prohlédl škody způsobené rozsáhlými požáry, při kterých zemřelo nejméně 25 lidí.
Trumpův hodinový projev zakončilo vystoupením skupiny Village People, která zazpívala hymnu „YMCA“, jímž končila téměř všechna Trumpova předvolební shromáždění. Budoucí prezident USA se při jejich vystoupení na pódiu pohupoval, pohazoval hlavou a zpíval si s nimi.