Komerční prezentace Aktualizace: 5.08.2024 14:01

Paříž – Oštěpař Jakub Vadlejch jako jedna z posledních medailových nadějí české olympijské výpravy vstoupí v úterý do kvalifikace. Dálkař Radek Juška se představí ve večerním finále a na vodním kanále začnou rozjížďky v rychlostní kanoistice. Celkem pořadatelé rozdělí patnáct medailových sad.

Oštěp je disciplína, která českému sportu přinesla šest zlatých olympijských medailí. Sám Vadlejch přispěl před třemi lety stříbrem, když ho v Tokiu porazil jen Ind Níradž Čopra. Vedle toho má stříbro a dva bronzy z mistrovství světa. Prvním úkolem bude zvládnout dopolední kvalifikaci, což se mu při olympijské premiéře v roce 2012 v Londýně ani na mistrovství světa v Pekingu o tři roky později nepovedlo.

Od té doby ale už pokaždé uspěl, i když například v Riu de Janeiro až posledním hodem. Limit byl stanoven na 84 metrů, což Vadlejch při každém z pěti letošních startů přehodil. Na mistrovství Evropy v Římě získal zlato, když posledním pokusem předstihl Němce Juliana Webera.

Večer bude na Stade de France korunováno dalších pět olympijských vítězů v atletice a finále dálky bude mít českou stopu zásluhou Radka Jušky, který se v kvalifikaci zlepšil na 815 centimetrů. Lepší byl jen řecký olympijský vítěz a mistr světa Miltiadis Tentoglu. Ten je i pro finále jasným favoritem, na mistrovství Evropy v Římě skočil hned dvakrát 865 cm, což byly nejdelší skoky za posledních pět let. Pokud mu obhajoba vyjde, bude teprve druhý po Carlu Lewisovi, který olympijskou dálku vyhrál celkem čtyřikrát.

Ve finále běhu mužů na 1500 metrů se o zlato stejně jako loni na mistrovství světa v Budapešti utkají především Nor Jakob Ingebrigtsen, který má v plánu zlatý double v kombinaci s během na 5000 m, a jeho přemožitel z mistrovství světa Brit Josh Kerr. Zamíchat kartami může ale také někdo z afrických běžců, například Keňan Timothy Cheruiyot, který se mezi ně vklínil už v Tokiu.

Na atletickém oválu bude o postup z rozběhu usilovat česká rekordmanka na 1500 m Kristiina Sasínek Mäki. V Tokiu byla ve finále třináctá, ale letošní nejlepší čas 4:05,62 z Chorzówa jí moc šancí nedává. Reparát budou v opravných bězích skládat čtvrtkaři i sprinteři na 200 metrů.

Trojnásobný mistr světa v rychlostní kanoistice Martin Fuksa zahájí své třetí účinkování na olympijských hrách v deblkánoi společně s o pět let mladším bratrem Petrem. Tuhle spolupráci si zkusili už před třemi lety v Tokiu a bylo z toho desáté místo. Loni na mistrovství světa v Duisburgu se posunuli o dvě místa výš a při loňské generálce v Paříži byli dokonce druzí za čínskou dvojicí Liou Chao a Ťi Po-wen. Hlavní tratí zkušenějšího z bratrské dvojice bude kilometr na singlu, který začne ve středu.

Podobnou výchozí pozici mají před rozjížďkami Jakub Špicar a Daniel Havel na deblkajaku. Oba patří ve startovním poli k nejzkušenějším. Havel má dva bronzy ze čtyřkajaku z Londýna a Ria de Janeiro, při tom druhém byl Špicar náhradníkem. Před šesti lety oba přesedli do deblkajaku a loni v Duisburgu skončili pátí. Z každé rozjížďky postoupí dvě lodě přímo do semifinále, zbývající čtyři pojedou odpoledne čtvrtfinále.

Úterní program na LOH v Paříži 

(jen finále a česká účast):

10:00 jezdectví – parkur jednotlivci – finále,

10:05 atletika – 1500 m ženy – rozběhy: Sasínek Mäki,

10:20 atletika – oštěp muži – kvalifikace: Vadlejch,

10:30 kanoistika – C2 500 m muži – rozjížďky: M. Fuksa, P. Fuksa,

11:20 atletika – opravy – 400 m ženy: Manuel, Petržilková, Vondrová, 400 m př. muži: Müller, 200 m muži: Kubelík, Macík, Němejc,

11:30 kanoistika – K2 500 m muži – rozjížďky: Havel, Špicar,

12:00 jachting – ILCA 7 muži a ILCA 6 ženy – finále,

15:00 skoky do vody – 10 m věž ženy – finále,

17:30 skateboarding – park ženy – finále,

19:55 zápas – řecko-římský – finále do 60 kg muži, do 130 kg muži, do 68 kg ženy,

20:00 atletika – finále – kladivo ženy, dálka muži: Juška, 1500 m muži, 3000 m př. ženy, 200 m ženy,

20:07 dráhová cyklistika – týmový sprint muži – finále,

23:06 box – do 60 kg ženy – finále.

Podíl
Exit mobile version