Aktualizace: 26.02.2024 19:30
Washington – Množství amerických agentů na Ukrajině, síť společně vybudovaných základen či pomoc s plánováním útoků na ruské jednotky. Tak v době ruské agrese vypadá úzká spolupráce mezi ukrajinskými složkami a americkými rozvědkami v čele s Ústřední zpravodajskou službou (CIA), uvádí deník The New York Times (NYT). V rozsáhlé nedělní reportáži popsal, jak se partnerství v roce 2014 rodilo a jak se postupně stalo pro obě strany nepostradatelné.
List jej označuje za jeden ze základních pilířů ukrajinské obrany v plnohodnotné válce, kterou před dvěma lety spustila ruská invaze. Zároveň uvádí, že z Ukrajiny, jejíž tajné služby byly dlouho považované za nedůvěryhodné, se stal klíčový partner Washingtonu v konfrontaci s Moskvou.
NYT nové podrobnosti o tajné spolupráci Američanů s Ukrajinci přinesl na základě více než 200 rozhovorů s bývalými a současnými činiteli. „Bez nich bychom neměli šanci odolávat Rusům, nebo je porazit,“ řekl o partnerství s Američany Ivan Bakanov, který v době zahájení ruské invaze vedl ukrajinskou tajnou službu SBU.
Dva roky po invazi se nad budoucností této spolupráce vznášejí otazníky za situace, kdy Republikánská strana v americkém Kongresu blokuje vyčlenění dalších peněz na podporu Ukrajiny. Ve snaze uklidnit ukrajinské lídry minulý týden Ukrajinu znovu navštívil ředitel CIA William Burns, píše NYT, podle kterého to byla už jeho desátá cesta do napadené země za poslední dva roky.
CIA na Ukrajině podle deníku podporuje síť špionážních základen, která zahrnuje i 12 tajných stanovišť podél hranic s Ruskem. Americká rozvědka pro ně dodala část vybavení a její agenti pomáhali s instalací zařízení pro shromažďování zpravodajských informací.
Sdílení takovýchto poznatků je podstatou americko-ukrajinského partnerství, popisuje NYT. CIA nebo jiné americké složky pomáhají Ukrajincům sledovat pohyb Rusů a provádět cílené útoky. Nejméně v jednom případě také podle nejmenovaného ukrajinského zdroje CIA poskytla SBU informace, které pomohly překazit ruský útok na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
Na odhalení dnes reagoval Kreml, který uvedl, že spolupráce mezi CIA a ukrajinskými složkami je známou věcí. Úřad ruského prezidenta Vladimira Putina podle agentury Reuters dodal, že tato podpora začala už před rokem 2014.
NYT uvádí jako zlomový bod začátek roku 2014, kdy nový šéf SBU Valentyn Nalyvajčenko po svržení proruského ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče požádal CIA a také britskou rozvědku MI6 o pomoc s přestavbou své instituce. Ukrajinci si poté dokázali získat důvěru Američanů a na začátku roku 2016 už „partnerství bylo skutečné“.
CIA v té době začala na Ukrajinu posílat špionážní vybavení a ve dvou evropských městech zahájila výcvik ukrajinských rozvědčíků, píše NYT. Cílem bylo naučit je, jak si osvojovat falešnou identitu nebo shromažďovat utajované informace v Rusku i v jiných zemích. Výcvik jiné jednotky se zaměřoval na zabavování ruských komunikačních zařízení, přičemž součástí tohoto programu byl i současný šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.
Američané mezitím začali od Ukrajinců dostávat tolik materiálu, že ho tým CIA v Kyjevě zprvu nezvládal zpracovávat. „Vztahy byly jen a jen silnější, protože obě strany v tom viděly přínos, a americká ambasáda v Kyjevě… se stala nejlepším zdrojem informací, signálů a všeho dalšího o Rusku,“ řekl bývalý vysoce postavený americký činitel.
Po ruské invazi v roce 2022 americká vláda zvrátila předešlé stanovisko a povolila tajným službám poskytovat Ukrajině informace pro plánování útoků na Rusy na ukrajinském území. Malá skupina agentů CIA na Ukrajině zůstávala i v době invaze a po odražení prvotního útoku na Kyjev se Američané vrátili do metropole, načež CIA do země vyslala „spousty“ nových pracovníků.
Šéf americké tajné služby Burns nedávno v eseji publikovaném v americkém časopisu Foreign Affairs uvedl, že americká podpora Ukrajiny musí pokračovat. Její zastavení by podle něj představovalo „vlastní gól historických rozměrů“.