Komerční prezentace Aktualizace: 4.07.2024 17:09

Velehrad (Uherskohradišťsko) – Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku letos připomínají 75 let od zveřejnění pastýřského listu Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky. K vidění je také výstava Nezapomínejme na zločiny komunismu, 33 solitérů symbolizuje 33 kněží z Moravy, kteří zahynuli v době komunismu, řekl dnes ČTK tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek.

Ve velehradské Galerii světců je 33 solitérů. „Korpus tvoří betonový základ, který symbolizuje zdi vězení. Nahoře jsou ruce, které touží po svobodě a sloužit druhým. Jsou vyrobené pomocí moderní 3D technologie. Solitér je tedy vytvořen ze dvou technologií, klasické i moderní. Vytváří to nádherný celek, v noci budou solitéry také svítit,“ uvedl Kořenek. Autorem je Václav Hájek, výstava bude na Velehradě do konce léta.

Ruce jsou v různých gestech. „Ztvárnění rukou za mřížemi ukazuje na 33 kněží, kteří byli nevinně odsouzeni a vězněni komunistickým režimem. Nám to může připomenout, že v našem světě je blízko nás také zlo, které může ovládnout jednotlivce i celé národy,“ uvedl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík.

Pastýřský list Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky byl přijat československými biskupy na tajné konferenci 15. června 1949 v Praze. Za veřejné čtení listu šla řada kněží do vězení. „List se stal spouštěcím mechanismem k zahájení pronásledování katolické církve a omezení svobody v naší zemi. Prorocký hlas biskupů varoval před plíživým omezováním svobody ve společnosti a před rozdělením církve. Důsledkem vydání pastýřského listu byly nejen výslechy, věznění a internace biskupů, kněží a laiků, ale také omezení svobody všech občanů v naší vlasti, zvláště práva rodiny na výchovu dětí, svobodné křesťanské výchovy ve školách, právo na shromažďování ve svobodných sdruženích a potřebný počet církevních škol,“ uvedl Kořenek.

 

Podíl
Exit mobile version