Aktual.: 9.01.2025 18:24
Washington – Ve washingtonské Národní katedrále se dnes uskutečnil státní pohřeb 39. prezidenta USA Jimmyho Cartera. Končící prezident Joe Biden v projevu označil bývalého prezidenta za charakterního, laskavého a skromného člověka, s nímž jej pojilo přátelství. Smutečního obřadu se zúčastnili všichni žijící američtí exprezidenti – Bill Clinton, George Bush mladší, Barack Obama i Donald Trump, který se 20. ledna po čtyřleté pauze do Bílého domu vrátí.
Carter byl 39. prezidentem Spojených států a funkci zastával v letech 1977-1981. Zemřel 29. prosince 2024 ve věku 100 let, a dožil se tak nejvyššího věku ze všech prezidentů USA.
Biden ve svém projevu při obřadu opakovaně označil Cartera za charakterního člověka, který byl laskavý, skromný a věřící. Zároveň popsal vzájemné přátelství, které je pojilo od doby, kdy Biden tehdy ještě jako mladý senátor podpořil Carterovu kandidaturu. „Přátelství s Jimmym Carterem mě během života naučilo, že síla charakteru je víc než titul nebo moc, kterou máme,“ uvedl Biden.
Na pohřbu promluvilo několik Carterových vnuků, od nichž zaznělo, že Carter se zajímal o chudé, chtěl vymýtit nemoci v dalekých zemích a usiloval o mír ve světě. Důležitou roli v jeho životě hrála také víra.
Vystoupil rovněž syn Carterova předchůdce v Bílém domě Geralda Forda, Steven Ford, který přečetl projev svého otce, 38. prezidenta USA. Demokrat Carter a republikán Ford, který zemřel ve věku 93 let roce 2006, se za svých životů domluvili, že si navzájem napíšou smuteční řeč, jelikož se v průběhu let stali přáteli. „Pro Jimmyho Cartera nebyla upřímnost žádoucím cílem, byla to součást jeho duše,“ uvedl Ford.
Promluvil také syn Carterova viceprezidenta Waltera Mondalea, Ted Mondale, který přečetl, co o svém nadřízeném napsal jeho otec, který zemřel v roce 2021. „Carter byl prozíravý; odložil své krátkodobé politické zájmy, aby řešil problémy, které vyžadovaly oběti, a aby ochránil naše děti a vnuky před budoucími škodami,“ uvedl.
V průběhu pohřbu zaznělo několik písní a v závěru skladba za mír Imagine od Johna Lennona.
Na pohřeb dorazil mimo jiné Trumpův někdejší viceprezident Mike Pence. S ním se Trump dnes poprvé osobně setkal od násilností v Kapitolu z 6. ledna 2021, kdy se Trumpovi stoupenci pokusili zabránit potvrzení Bidenova vítězství v prezidentských volbách v roce 2020. Trump tehdy neúspěšně na Pence naléhal, aby jako šéf Senátu odmítl volební výsledek stvrdit. Dnešního pohřbu se zúčastnila také viceprezidentka Kamala Harrisová. Trump seděl vedle Obamy, s nímž před zahájením obřadu dlouze hovořil. Harrisová, jíž Trump porazil v listopadových volbách, s Trumpem nepromluvila. S výjimkou Obamy exprezidenty doprovodily jejich manželky. Michelle Obamová podle stanice CNN nedorazila, protože je stále na Havaji, kde měla jiný program.
Mezi významnými hosty na Carterově pohřbu byli například generální tajemník OSN António Guterres či končící kanadský premiér Justin Trudeau.
Carterovo tělo bude ještě dnes letecky přepraveno do jeho rodné Georgie, kde se uskuteční soukromý pohřeb. Exprezident bude pochován po boku své manželky Rosalynn Carterové, jíž si vzal v roce 1946 a která zemřela v listopadu 2023. Carterovi měli nejdéle trvající manželství ze všech prezidentů USA.