
Komerční prezentace Aktual.: 28.03.2025 16:40
Praha – Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil řízením Fakultní nemocnice v Motole ředitele Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. Dál povede i sousední Nemocnici Na Homolce. Válek to řekl na dnešní tiskové konferenci ke změnám v organizacích, které ministerstvo zdravotnictví řídí. Představil také další personální změny v sedmi zařízeních, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nadále povede Helena Rögnerová. Předchozí ředitele obou nemocnic stíhá policie. Personální změny ve vedení nemocnic systémové problémy nevyřeší, míní opozice.
Bývalého ředitele Motola Miloslava Ludvíka obvinila policie před měsícem v korupční kauze související se stavebními zakázkami v nemocnici. Poté ministr pověřil řízením jeho náměstkyni Lucii Valentovou-Bartákovou. Bezprostředním úkolem pro Poloučka bude podle Válka okamžité řízení stavby Motolského onkologického centra, jehož financování z evropských fondů je kvůli korupční kauze ohrožené. Objekt za 4,5 miliardy musí být hotový v příštím roce, jinak hrozí, že Česko přijde o evropskou dotaci ve výši 3,7 miliardy korun.
„Prostředí Fakultní nemocnice Motol dobře zná. Má navíc velké zkušenosti s řízením nemocnice po korupční kauze a nastavením očistných procesů,“ řekl Válek. Ředitel podle něj bude muset také provést vnitřní audit jednotlivých procesů a personálně zabezpečit technický úsek nemocnice, protože policie spolu s ředitelem obvinila i provozně-technického náměstka.
„Chci co nejrychleji uklidnit atmosféru, v co nejkratší době analyzovat nejpalčivější problémy FN Motol, a začít bezodkladně pracovat na jejich řešení,“ uvedl v tiskové zprávě ministerstva Polouček, který v Motole pracoval dříve jako chirurg. Jedná se podle něj právě o stavbu onkocentra.
„Zaměříme se i na analýzu procesů v oblasti nákupů a zadávání veřejných zakázek. Nastavíme vnitřní procesy tak, aby se již nemohly opakovat problémy, které jsme v posledních týdnech viděli v médiích,“ doplnil. Podle ředitele sekce přímo řízených organizací MZd Jana Michálka bude teď úkolem Poloučka analýza všech smluvních vztahů a jejich prověření. „V případě, že nebudou dostatečné kapacity, tak i s pomocí nějakého externího auditního subjektu,“ dodal.
Sousedící Nemocnice Na Homolce a FN Motol podle Válka spolupracují, některé provozy, například onkologie a nukleární medicína, jsou vždy jen v jedné z nich. „Otázka možného sloučení nemocnic není teď na pořadu dne, budeme o ní ale s panem ředitelem diskutovat,“ řekl dnes Válek. Rozhodnout o tom chce nejdříve v září. Do té doby musí Polouček předložit svou vizi. V obecné rovině ale považuje vznik velké univerzitní nemocnice za jeden ze svých cílů, takové zařízení by podle něj bylo srovnatelné s předními univerzitními nemocnicemi v Evropě.
IKEM povede dál Rögnerová, která byla pověřená jeho vedením po rezignaci tehdejšího ředitele Michala Stiborka v září 2023. Policie Stibrka obvinila z vydírání. „Před několika měsíci jsem řekl, že do doby vyšetření všech kauz v IKEM nebudu vyhlašovat výběrové řízení a na tom se nic nemění,“ řekl Válek s tím, že zatím dořešené nejsou.
Rögnerová, která podle Válka má prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň Důvěrné do roku 2028, dosud zároveň na ministerstvu zdravotnictví řídila sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění. Na ministerstvu skončí a na post ministerstvo podle Válka vypíše výběrové řízení.
Ministr oznámil také další personální změny. Vedením brněnského Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, jehož šéf odešel na vlastní žádost, pověřil ředitele Nemocnice u Svaté Anny Vlastimila Vajdáka. Povede obě zařízení, která sousedí.
Ministerstvo také vypíše výběrová řízení na šéfy Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov na Rokycansku, Psychiatrické nemocnice Kroměříž a Státních léčebných lázní Janské Lázně. Oznámil také sloučení Rehabilitačního ústavu Hrabyně s Fakultní nemocnicí Ostrava. Platit bude podle Válka od 1. června.
Válek také uvedl, že se chce více zaměřit na koordinaci péče mezi jednotlivými nemocnicemi v Praze a v Brně, jejich ředitelé podle něj musí spolupracovat a ne si zbytečně konkurovat. Sloužit mu k tomu budou i strategie, které měli ředitelé nemocnic ministerstvu předložit v únoru. „Cíl univerzitní nemocnice je stále v mé mysli,“ dodal.
Personální změny ve vedení nemocnic systémové problémy nevyřeší, míní opozice
Personální změny ve vedení nemocnic nevyřeší systémové problémy, které vedou ke korupčnímu prostředí, reagují zástupci opozice na rozhodnutí ministra Vlastimila Válka (TOP 09) pověřit řízením Fakultní nemocnice v Motole ředitele Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. Poslanec hnutí ANO Kamal Farhan ČTK řekl, že by měl Válek nechat provést důkladné audity všech přímo řízených institucí a zásadně změnit vedení fakultních nemocnic na ministerstvu. Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka Válkovy kroky neřeší systémovou korupci ve zdravotnictví, která ohrožuje dostupnost a kvalitu péče.
„Dosazení Poloučka do čela Motola je prezentováno jako krok směrem ke stabilizaci situace. Jenže každý jasně vidí, že tu čelíme sérii kauz, které jasně ukazují, že nejde o selhání jednotlivce. Očekávání, že změna osoby v čele instituce automaticky vyřeší systémovou korupci, je nejen naivní, ale i nebezpečné,“ uvedl Michálek v tiskové zprávě.
„Chápu, ze je to pro něj jediná a nejjednodušší cesta, když s nim špičky oboru nechtějí spolupracovat. Postrádá to pak ale jakoukoliv dlouhodobou strategii a koncepci,“ řekl na Válkovu adresu Farhan. Jeho personální politiku označil za amatérskou, kdy místo transparentních výběrových řízení volí cestu jmenování.
Dokud ministr zdravotnictví nezajistí řádnou kontrolu peněz ve zdravotnictví, budou se podle Michálka korupční kauzy věčně vracet. „Na ministerstvu je pouze osm lidí, kteří mají na starosti řízení a kontrolu státních nemocnic, zjevně to nezvládají a ministr Válek neudělal žádné kroky k lepšímu řízení nemocnic a menší korupci. Začít měl hlavně u sebe na ministerstvu,“ uvedl. Připomenul, že Piráti navrhli 12 konkrétních protikorupčních kroků, Válek nicméně podle něj jejich cestou nejde.