Aktualizace: 23.02.2024 13:40
Praha – Velký knižní čtvrtek, který se zaměřuje na novinky předních českých knižních nakladatelství, se v tomto roce na jaře neuskuteční, bude jen jeho podzimní část. Dosud nakladatelství společně nabízela kolekci knih napříč žánry v jarním a podzimním termínu. Letos se bude 17. října konat jubilejní 25. pokračování, a proto se pořadatelé akce podporující knižní trh rozhodli ohlédnout za předchozími ročníky. Pro čtenáře mimo jiné chystají nové webové stránky. ČTK o tom za organizátory informovala Petra Severová.
„Letos tedy budeme pořádat Velký knižní čtvrtek jen v podzimním termínu, ve kterém nakladatelé uvádí na trh své nejsilnější tituly,“ uvedl Jiří Michek, ředitel distribuční společnosti Kosmas, která akci organizuje.
Velký knižní čtvrtek se v Česku koná po vzoru akce Super Thursday, která v britských knihkupectvích symbolicky zahajuje období vánočních nákupů. S jeho názvem souvisí také tradice knižních čtvrtků v socialistickém Československu, kdy lidé čekali dlouhé fronty na nové tituly. Poprvé se uskutečnil 13. října 2011 a čtenářům přinesl například první úplné české vydání Souostroví Gulag Alexandra Solženicyna a Pražský hřbitov Umberta Eca.
Při akci dosud vyšlo 336 domácích a zahraničních titulů, téměř šest desítek z nich se stalo bestsellery a prodalo se více než 2,4 milionu výtisků. Mezi nejprodávanějšími autory je Evžen Boček se sérií knih o osudech aristokratky Marie III. Kostkové a její rodiny, kterých se prodalo přes půl milionu výtisků.
Mnohé z knih vybraných do čtvrtečních kolekcí získaly prestižní ocenění Magnesia Litera nebo na něj byly nominovány. Patří k nim například zahraniční reportáže Jakuba Szántó Za oponou války nebo zamyšlení Zbigniewa Czendlika a Markéty Zahradníkové Postel, hospoda, kostel.
Vybrané tituly uspěly také v anketě Lidových novin, kde se Knihou roku 2023 stala publikace Toyen od Andrey Sedláčkové. Své novinky při Velkém knižním čtvrtku uvedli oceňovaní autoři Karin Lednická, Jaroslav Rudiš, Miloš Urban, Petra Soukupová, Pavla Horáková, Michael Žantovský, Petra Hůlová, Pavel Kosatík, Lucie Lomová, Bianca Bellová či Jozef Karika.
Ověnčené cenami jsou i nabízené knihy zahraničních autorů. Stehlík spisovatelky Donny Tartové získal Pulitzerovu cenu, Nebeská tělesa od Eleanor Cattonové mají Man Bookerovu cenu za rok 2013. V kolekci titulů mají svá díla i tři nositelky Nobelovy ceny za literaturu – Alice Munroová, Annie Ernauxová a Olga Tokarczuková.
Zatím poslední Velký knižní čtvrtek loni v říjnu nabídl 15 reprezentantů světové i domácí literatury. Mezi doprovodnými akcemi bylo také setkání s některými autory v pražské Knihovně Václava Havla.
jir snm