Komerční prezentace Aktualizace: 30.07.2024 00:13

Caracas – Devět zemí Latinské Ameriky vyzvalo k přezkoumání výsledků nedělních prezidentských voleb ve Venezuele a k zasedání rady Organizace amerických států (OAS), jež sdružuje tři desítky amerických zemí, včetně Spojených států. Bílý dům uvedl, že má obavy, zda oznámený výsledek odráží vůli venezuelského lidu. Tisíce obyvatel země vyrazily do ulic velkých i menších měst protestovat proti údajné snaze vlády zakrýt vítězství opozice. Bezpečnostní složky proti nim nasadily slzný plyn, uvedla agentura AFP.

Další země, včetně Španělska, Brazílie či Německa podle agentury AFP žádají zveřejnění podrobných výsledků. Čína, Rusko či Írán už autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi gratulovaly k vítězství.

Venezuelská ústřední volební komise, ovládaná Madurovým autoritářským režimem, už v noci na dnešek po sečtení 80 procent volebních okrsků oznámila, že s 51 procenty volby vyhrál Maduro a druhý skončil lídr hlavních opozičních stran Edmundo González Urrutia se 44 procenty hlasů. Opozice výsledky odmítla s tím, že podle ní Urrutia získal 70 procent hlasů.

Už dnes se uskutečnil oficiální akt, na němž ústřední volební komise prohlásila Madura zvoleným prezidentem na další období – od roku 2025 do roku 2031. Konečné výsledky přitom ještě ani nezveřejnila. Maduro v projevu, jímž oficiálně svůj třetí mandát přijímal, obvinil opozici ze „lží a manipulací“. Pochybnosti opozice i řady zemí o výsledku voleb označil za pokus o státní převrat. „Na jedné straně je lid, který chce mír, demokracii a pokrok, a na druhé straně jsou elity s fašistickým projektem vázaným na americké impérium,“ prohlásil Maduro, jehož vláda před volbami pozatýkala řadu příznivců opozice a několika opozičním lídrům včetně šéfky hlavní opoziční aliance nedovolila kandidovat.

Na prohlášení Madura vítězem reagovaly tisíce Venezuelanů tím, že vyšli do ulic protestovat proti „ukradeným volbám“. V Caracasu se pořádkové složky pokusily zatarasit pochodu cestu, což vedlo ke střetu s protestujícími, proti nimž použili policisté slzný plyn.

Vlády Argentiny, Kostariky, Ekvádoru, Guatemaly, Panamy, Paraguaye, Peru, Dominikánské republiky a Uruguaye dnes ve společném prohlášení vyjádřily hluboké znepokojení kvůli vývoji prezidentských voleb ve Venezuele a vyzvaly ke kompletnímu přezkoumání výsledků za přítomnosti nezávislých volebních pozorovatelů. Argentinský prezident Javier Milei už předtím dokonce označil Madura za diktátora a výsledek voleb označil za podvod. Panamamský prezident José Raúl Mulino oznámil, že jeho země stáhne z Venezuely diplomaty, dokud nebudou výsledky voleb nezávisle přezkoumány.

Madurova vláda reagovala oznámením, že ze sedmi zemí regionu stáhne venezuelské diplomaty.

Největší latinskoamerická země, Brazílie, prostřednictvím ministerstva zahraničí uvedla, že jen zveřejnění podrobných výsledků může zajistit „transparentnost a legitimitu“. Ke zveřejnění podrobných výsledků vyzvaly podle AFP také španělská, německá či britská diplomacie a šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

„Máme vážné obavy, že oznámený výsledek neodráží vůli nebo hlasování venezuelského lidu,“ reagoval americký ministr zahraničí Antony Blinken. Také mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že Spojené státy se obávají, že výsledek, jaký byl oznámen, „neodráží vůli venezuelského lidu.“

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes uvedl, že k volebnímu výsledku se vyjádří, až budou sečteny všechny hlasy. „Zatím máme jen 80 procent volebních uren, musíme počkat, až to bude sto procent… Pokud volební autorita Venezuely potvrdí tento trend, uznáme vládu zvolenou venezuelským lidem, protože taková je demokracie,“ řekl mexický prezident.

K transparentnosti a včasnému zveřejnění volebních výsledků vyzval také generální tajemník OSN António Guterres. Jeho mluvčí Stephane Dujarric novinářům také řekl, že všechny volební spory by se měly řešit pokojně a volební úřady by měly jednat nezávisle.

Podíl
Exit mobile version