Komerční prezentace Aktual.: 16.05.2025 14:11
Praha – Státní veterinární správa (SVS) od neděle 18. května ruší zákaz dovozu zvířat, která mohou dostat slintavku a kulhavku z Maďarska a Slovenska do ČR. Zruší také zákaz dovozu sena, slámy a zelené píce a uvolní podmínky pro dovoz tepelně neopracovaných produktů živočišného původu. Od neděle nebude potřeba mít pro dovoz živočišného zboží ze Slovenska a Maďarska veterinární osvědčení. ČTK o tom dnes informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček. Omezení pro nákladní dopravu na slovenských hranicích zůstává. Ke zrušení opatření ČR přistoupila po opakovaných jednáních s Maďarskem a Evropskou komisí.
„Nákazovou situaci nadále bedlivě sledujeme a v případě jakéhokoliv zhoršení budeme okamžitě reagovat, jako doposud. I nadále zachováváme v platnosti řadu mimořádných opatření s cílem ochránit české chovy před nákazou i monitoring zaměřený na mléko a zvěřinu v příhraničních oblastech,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už dříve uvedl, že kontroly na hranicích se Slovenskem by mohly skončit ve druhé polovině příštího týdne. Podle veterinární správy se nákazová situace vyvíjí příznivě a v současné době nic nenasvědčuje jejímu zhoršování.
Výborný začátkem týdne řekl, že opatření vůči Slovensku a Maďarsku byla nad rámec evropské legislativy, což Česku podle něho vytýkala Evropská komise. Maďarsko podle ministra od pondělí vůči Česku, Polsku, Chorvatsku, Slovinsku a Rumunsku zavedlo protiopatření, což představovalo problém pro české chovatele i krmiváře, kteří nemohli vyvážet živý dobytek ani inseminační dávky. Česko proto postupně opatření postupně uvolňuje. Zákaz dovozu zvířat a dalších komodit z obou zemí s výskytem slintavky a kulhavky s mírnými úpravami platil více než dva měsíce od výskytu prvních ohnisek.
Poslední ohnisko nákazy v chovu skotu v Maďarsku bylo potvrzeno 17. dubna, na Slovensku 4. dubna. Ohniska slintavky a kulhavky byla letos potvrzena v Německu, poté v Maďarsku a na Slovensku. Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.