Komerční prezentace Aktualizace: 25.03.2024 16:19

Třebíč – Vláda chce zmírnit negativní dopady chystané dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech na Třebíčsku na okolní obce a města a naopak udělat z této strategické investice výhodu pro celý region. Novinářům to řekl premiér Petr Fiala (ODS) po dnešní návštěvě dukovanské elektrárny a jednání s představiteli tamní samosprávy i podnikatelů. Například na trvalé i dočasné dopravní stavby stát v příštích letech vyčlení téměř 14 miliard korun. Vypracuje také studii o dopadech stavby na zaměstnanost či životní prostředí v okolí elektrárny, výsledky by měly být na podzim.

Premiér uvedl, že dostavba jaderné elektrárny v Dukovanech bude bezpochyby přínosná pro celou republiku. Má být ale současně příležitostí k dalšímu rozvoji také pro obce a města, kterých se bezprostředně dotkne. Tak obrovský projekt podle něj potřebuje spolupráci všech, kterých se týká, aby bylo možné odstranit možná rizika a omezit negativní dopady stavby.

V tendru na stavbu nového bloku v Dukovanech předložily nabídky francouzská EDF, korejská KHNP a americká společnost Westinghouse. Vláda pak vyzvala už jen dva uchazeče – EDF a KHNP – k předložení závazných nabídek ke stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně, a to do poloviny dubna. Fiala předpokládá, že vláda o vítězi tendru rozhodne v polovině tohoto roku. První reaktor by měl být v Dukovanech spuštěný v roce 2036.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Vysočině.

Podíl
Exit mobile version