Komerční prezentace Aktual.: 27.10.2024 09:30

Praha – Jako jeden ze dvou nejdůležitějších zákonů, které jako ministr zdravotnictví předkládá, označil v rozhovoru s ČTK ministr Vlastimil Válek (TOP 09) novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ve středu ji projedná vláda. Umožní podle něj pojišťovnám více podpořit prevenci nebo nasmlouvat lidem zdravotní péči v zahraničí. Řeší také sporné poplatky v ordinacích, zubní plomby po zákazu amalgámu nebo kategorizaci zdravotnických prostředků, do které zasáhl Ústavní soud. Platit by měla od roku 2026. Za svůj druhý klíčový zákon považuje zákon o elektronickém zdravotnictví, který vláda schválila na začátku října.

„Pokud ten zákon projednáme, tak máme řešení pro zdravotnictví na příštích deset nebo 15 let. Máme řešení, po kterém všichni volají bez ohledu na to, zda je to koalice,“ řekl ministr. „Jsem přesvědčený o tom, že může být debata o dílčích parametrech, ale nedovedu si představit, že by kdokoliv mohl protestovat proti obsahu,“ dodal.

Nad jeho dílčími parametry se diskutovalo už od jara, kdy ministerstvo návrh zveřejnilo. Ustoupilo například od toho, aby nebyla pro dospělé žádná zubní plomba plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, nebo od možnosti, aby pojišťovny vymáhaly po pojištěncích náklady na léčbu zranění, která si sami způsobí při nějakém trestném činu.

Novela podle Válka také lépe definuje práva, role a povinnosti zdravotních pojišťoven. „Je tam daleko lépe a jasněji definovaná odpovědnost pojišťoven. Každý občan České republiky není pojištěný u ministerstva zdravotnictví, ale je pojištěný u své zdravotní pojišťovny,“ řekl Válek. Situaci přirovnal k pojištění aut. „Pokud se vám stane něco s autem, neřeší to ministr dopravy, ale vaše pojišťovna,“ dodal.

V plánu je také zrušení rezervních fondů zdravotních pojišťoven, kam odvádějí 1,5 procenta vybraného pojistného, a zavedení nového fondu obecně prospěšných činností, kam bude směřovat až půl procenta vybraného zdravotního pojištění. Platit se z nich budou například rezidenční místa pro vzdělávání lékařů nebo některé činnosti Ústavu zdravotnických informací a statistiky a Státního zdravotního ústavu. Nově by měli více pravomocí v předepisování péče, léků či zdravotních prostředků mít i nelékaři, například fyzioterapeuti či sestry v domácí péči.

První čtení ve Sněmovně chce Válek stihnout ještě před koncem roku, očekává ale řadu pozměňujících návrhů, koaličních i opozičních. I v důvodové zprávě k novému zákonu, do kterého se ze zákona o veřejném zdravotním pojištění vyčleňuje kategorizace zdravotnických prostředků, MZd přiznává, že novelizace tohoto zákona obvykle trvá dlouho, protože se do něj snaží různé skupiny působící v systému veřejného zdravotního pojištění vnést své pozměňující návrhy. „Snažím se, aby zajímavé návrhy, třeba i drobnosti, byly součástí toho zákona. Nebráním se pozměňovacím návrhům z opozice ani z koalice,“ dodal.

Naposledy podobně velkou novelu tohoto komplexního zákona předložil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v roce 2020, platit začala kvůli covidové pandemii až o dva roky později. Týkala se tehdy zejména úhrad moderních drahých léčiv. Podle Válka ho tehdy podpořila i tehdejší opozice, dnešní koalice. Ani u své novely neočekává bojkot ve zdravotnických výborech nebo obstrukce při projednávání na plénu Sněmovny.

Podíl
Exit mobile version