Komerční prezentace Aktual.: 16.09.2024 22:31

Praha – Vláda dnes večer schválila nasazení vojáků a techniky na územích ČR zasažených povodněmi. Povoláno od 17. září do 31. října může být až 2000 vojáků, uvedla na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS). S povodněmi dosud pomáhalo sedm vrtulníků armády, na zemi pak pomáhali například ženisté z olomouckého 153. praporu.

„Úkol české armády je jasný, pomáhat tam, kde bude zapotřebí na nejvíce poškozených místech a likvidovat následky povodní,“ uvedla k rozhodnutí vlády Černochová. „Jak jsme slíbili, uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli následky této pohromy co nejrychleji zvládnout,“ dodala. Účast české armády podle ní umožní rychlejší poskytnutí pomoci kriticky zasaženým krajům, obcím a jejich obyvatelům.

TK po mimořádné schůzi vlády k povodním:

Vojáci budou likvidovat následky povodní, budou také stavět náhradní přemostění na místě mostů, které povodně poškodily nebo zničily, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Jádrem pomoci mají být vojáci 15. ženijního pluku z Bechyně, nasazena má být především těžká technika. „Počítáme i s povoláním příslušníků aktivní zálohy,“ dodala na tiskové konferenci po jednání vlády ministryně.

Vojáci se dosud do záchranných prací zapojovali na základě dohody mezi armádou a Hasičskou záchrannou službou ČR. Jako podpora integrovaného záchranného systému se zatím zapojilo sedm armádních vrtulníků, pomáhají s evakuací lidí z nejhůře zasažených oblastí či se zásobováním. Nasazeni byli také ženisté.

Role koordinátora zůstává podle Černochové hasičům, do konkrétního kraje vojáci vyrazí v okamžiku, kdy o to například požádá hejtman. Armáda v úterý nasadí také další vrtulník UH-1Y Venom, celkem tak bude k dispozici osm armádních vrtulníků. Devátý český vrtulník pomáhá podle ministryně v Polsku, nasazení vrtulníkové jednotky Heli Unit schválila v neděli na žádost polské armády.

Vláda umožnila státním rezervám poskytovat vybavení přímo obcím

Vláda dnes umožnila Správě státních hmotných rezerv (SSHR), aby bezúplatně poskytovala potřebnou techniku přímo obcím postiženým povodněmi. Dosud ji SSHR takto mohla poskytovat pouze složkám záchranného systému, řekl dnes večer novinářům předseda správy Pavel Švagr. Očekává, že obce budou mít v nejbližší době zájem zejména o cisterny na vodu, elektrocentrály a vysoušeče.

Podle Švagra zatím není jasné, kolik kusů techniky budou obce potřebovat. Předpokládá v první fázi zájem o cisterny na pitnou vodu, a to zejména v menších obcích, které se budou potýkat s kontaminací vodních zdrojů. Následně lze podle něj čekat poptávku po elektrocentrálách, vysoušečích, stanech nebo přikrývkách.

„Budeme (potřebné vybavení) poskytovat do té doby, dokud státní hmotné rezervy budou stačit,“ řekl Švagr. Zmocnění, které dnes vláda schválila, podle něj předpokládá možnost bezúplatného předávání techniky a materiálu obcím do konce října. Mostní provizoria bude moct SSHR obcím poskytovat bezúplatně až na dobu tří let.

Finanční výši podpory, kterou SSHR uvolní, nedokázal Švagr odhadnout. Podle něj ale není zásadní, nejdůležitější je dostat potřebné věci rychle na dané území podle priorit, které jednotlivé lokality budou mít.

Dosud SSHR uvolňovala materiál a techniku podle požadavků záchranného systému. Švagr dnes dříve během dne řekl, že v minulých dnech správa vydala kolem 150 protipovodňových stěn nebo stovky rozkládacích postelí. Poskytovala také protipovodňové pytle a další zábrany, ve spolupráci s hasiči také začala posílat cisterny s pitnou vodou do nejhůř postižených oblastí.

Česko dostalo nabídku pomoci při povodních od několika zemí, zatím ji nevyužije

Česko dostalo nabídku pomoci při povodních od Ukrajiny, Izraele, Slovenska, Kosova, Litvy, Severní Makedonie, Spojených států, Řecka či Slovinska. ČTK to sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Vláda dnes vzala nabídky na vědomí s tím, že se partnerům v případě potřeby ozve.

Ministerstvo zahraničí teď neeviduje, že by Češi v zemích zasažených záplavami byli v nesnázích. To se týká i zahraničních občanů v Česku, uvedl úřad.

Lipavský ČTK už v neděli sdělil, že Ukrajina nabídla České republice personální i materiální pomoc svých záchranných složek při odstraňování následků ničivých povodní. Pomoc tehdy nabídlo také například Slovinsko, kterému Česko pomohlo při mohutných povodních loni v srpnu.

„Chtěl bych ocenit především reakci Ukrajiny, která přišla jako první. Je nám ctí mít za spojence národ, který už přes dva a půl roku brání u sebe doma náš způsob života před ruskou agresí a přesto najde sílu nabídnout nám pomoc v boji s živelnou katastrofou,“ uvedl šéf diplomacie.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes po jednání vlády uvedl, že pomoc nabídli také saský či bavorský premiér. Telefonicky dnes hovořil s polským premiérem Donaldem Tuskem. Diskutovali o spolupráci záchranných jednotek obou zemí, ale i o společném postupu při žádostech o evropské peníze na řešení následků povodní. O tom Fiala telefonicky hovořil také s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Na české zastupitelské úřady v Rakousku a Polsku se podle ministerstva obracejí desítky českých občanů s žádostmi o radu, zda cestovat do země, či ne. „V tuto chvíli neevidujeme, že by Češi v zemích zasažených záplavami byli v nesnázích. To se týká i zahraničních občanů v Česku,“ sdělila ČTK Mariana Wernerová z odboru komunikace.

Ambasády v Německu, Slovensku, Polsku, Rakousku a Maďarsku situaci v zemích sledují, aktualizují se též informace v cestovatelském systému Drozd.

Vláda vytvořila pracovní skupinu pro financování obnovy po povodních

Vláda vytvořila pracovní skupinu, která bude řešit financování obnovy po povodních. Povede ji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), působit v ní budou i věcně odpovědní ministři a členové vlády z nejhůř zasažených regionů, řekl dnes po jednání kabinetu premiér Petr Fiala (ODS). Příjemci pomoci budou samosprávy, podrobnosti o finančních zdrojích Fiala neupřesnil. Stanjura dnes během dne nevyloučil, že by kvůli důsledkům povodní bylo nutné novelizovat letošní státní rozpočet.

Podle Fialy vypracuje pracovní skupina funkční, pochopitelný a jednotný způsob financování obnovy území. Vláda je podle něj připravena poskytnout dostatek peněz na obnovu postižených oblastí, rozsah škod se ale podle něj upřesní teprve v nadcházejících dnech.

Při obnově po povodních bude podle premiéra potřeba, aby pokračovala dosavadní spolupráce státu, krajů i obcí. Z finančního hlediska by v ní měly hrát významnou roli i pojišťovny, které podle Fialy přislíbily, že budou zálohy postiženým lidem vyplácet za jeden až dva dny po nahlášení události a nebudou čekat až na úplné ukončení likvidace. Fiala také očekává zapojení evropských finančních zdrojů.

Premiér se v úvodním slově nevyjádřil k tomu, zda bude nutné kvůli dopadům povodní novelizovat letošní rozpočet. Stanjura dnes po jednání s prezidentem Petrem Pavlem řekl, že tato možnost není vyloučena a vláda o ní bude dnes jednat, rozhodnutí ale očekával až v řádu dnů. Nyní platný rozpočet počítá se schodkem 252 miliard korun.

Podíl
Exit mobile version