Komerční prezentace Aktualizace: 1.03.2024 18:01

Praha – Vláda letos přidá peníze na podporu životní pohody v chovech zvířat a příští rok podpoří dvěma miliardami korun zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění u zaměstnanců v zemědělství. Po jednání se zástupci zemědělských organizací, které hrozí protesty, to dnes novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Podobné požadavky byly mezi pěti podmínkami Zemědělského svazu a Agrární komory pro to, aby nepřikročily k protestu zemědělců 7. března v Praze. Rozhodnutí, zda budou protestovat, je na zemědělcích, dodal Výborný.

Ministr jednal s předsedou Zemědělského svazu Martinem Pýchou a prezidentem Agrární komory Janem Doležalem. Podpora z národních zemědělských dotací se podle Výborného letos posílí v programu na podporu životní pohody zvířat z dosavadních 672 milionů korun o 550 milionů korun. Na dvou miliardách korun na slevy na sociálním pojištění zaměstnanců v zemědělství pro příští rok je dohoda s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), řekl ministr.

Výborný zopakoval, že vláda bude pokračovat v omezování byrokracie v zemědělství, jako příklad uvedl zrušení podmínky dokládání bezdlužnosti u investičních podpor. Ministerstvo zemědělství podle něj také zjišťuje rozsah kontrol v zemědělství a jejich potřebnost, cílem je odstranění opakovaných kontrol. Ministr připomněl i plán letos zacílit na střední zemědělské podniky investiční podporu v objemu až tří miliard korun, což oznámil už po čtvrteční schůzce se zemědělci.

Zemědělci žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Evropskému zemědělství by podle ministra mělo pomoct také omezení dovozu obilovin a olejnin z Ruska. S ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) hledá na unijní úrovni cesty, jak tomu do budoucna zabránit, řekl. Česka se podle něj problém přímo netýká, protože sem dovoz z Ruska nesměřuje, ale snižuje ceny zemědělských komodit.

Vláda podle Výborného naplnila naprostou většinu požadavků zemědělských skupin a posun ve vyjednávání zástupci zemědělských spolků ocenili pozitivně. Zároveň se společně shodli na tom, že se o podmínkách nedá jednat formou ultimát. Splněny podle Doležala nejsou například požadavky na návrat zdanění zemědělské půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem nebo na zvýšení národních dotací na úroveň z roku 2022. Chybí také slib akutního záchranného balíčku pro zemědělce, než začne znovu fungovat trh.

Zemědělci vidí po jednání s Výborným posun, o protestu rozhodnou v pondělí

Nevládní zemědělské organizace se v pondělí znovu sejdou, aby jednaly o případných protestech. Po dnešním jednání s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) vidí posun, nicméně všech pět bodů, kterými podmiňovaly odvolání protestů, podle nich nesplnil. Po schůzce s Výborným to novinářům řekl prezident Agrární komory Jan Doležal.

Splněny podle Doležala nejsou například požadavky na návrat zdanění zemědělské půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem nebo na zvýšení národních dotací na úroveň z roku 2022. Výborný dnes sice slíbil navýšení dotací, ale na zhruba tři miliardy místo předloňských pěti miliard korun. Chybí také slib akutního záchranného balíčku pro zemědělce, než začne znovu fungovat trh. Naopak pozitivně hodnotí ministrův slib, že bude prosazovat úpravu dohody o bezcelním dovozu produktů z Ukrajiny nebo navýšení prostředků pro zemědělce v příštím roce o dvě miliardy korun.

„Dnes jsme se nějakým způsobem posunuli v tom, co pro nás vláda může nějakým způsobem udělat. Nicméně alespoň z mého pohledu tam jsou stále věci, které jsou nedořešené. Na pondělí svoláme opět představenstva Agrární komory, Zemědělského svazu, opět budou pozváno kolegové ze Společnosti mladých agrárníků a ze Svazu zemědělských podnikatelů a že opět společně rozhodneme, jestli ty protesty budou. Zda se opravdu uskuteční, nebo je budeme nějakým způsobem korigovat. V tuto chvíli musím říci, že z mého pohledu se to nejeví jako úplně stoprocentní,“ uvedl Doležal.

Doležal by uvítal vytvoření memoranda, kde by se ministr financí Zbyněk Stanjura, případně i premiér Petr Fiala (oba ODS) spolu s Výborným zavázali k omezení bezcelních dovozů zemědělských produktů z Ukrajiny a přijetí záchranného balíčku pro zemědělce.

„Ministrovi Výbornému nelze upřít snahu vyjednat podporu pro tuzemský agrární sektor v rámci koalice a po včerejším (čtvrtečním) jednání došlo v tomto ohledu k posunu, což jednoznačně vítáme. České zemědělství se nyní nachází v tíživé situaci, přičemž řada oborů především živočišné výroby či pěstování citlivých komodit směřuje pomalu, ale jistě k zániku a pomoc skutečně potřebují,” dodal Doležal v prohlášení, které zaslal ČTK.

Zemědělci se ve čtvrtek dohodli na protestech na podporu pěti požadavků. Žádají podpořit zaměstnanost na venkově, nekrátit podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit zdanění půdy na úroveň před vládním konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace. Dalším požadavkem je, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou, a pátým je maximální možné navýšení mimořádné pomoci zemědělcům, pokud to Evropská komise umožní.

Podíl
Exit mobile version