Komerční prezentace Aktual.: 21.11.2024 12:14

Praha – Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) očekává, že se české stavební firmy budou podílet na výstavbě nové infrastruktury v okolí jaderné elektrárny v Dukovanech z více než 90 procent. Celkově by se mohlo jednat o projekty za desítky miliard korun. Vlček to řekl na dnešním setkání lídrů stavebnictví na Pražském hradě. Ministr dříve uvedl, že šedesátiprocentní podíl českých firem na stavbě nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany zřejmě nebude zakotven ve smlouvě mezi polostátní energetickou společností ČEZ a jihokorejskou KHNP. Dodržení podílu ale korejská společnost slibuje.

„Někdo musí dostavět dálniční převaděče, obchvaty, infrastrukturu pro bydlení a školskou či kulturní infrastrukturu. Naší rolí v oblasti jaderné energetiky a Dukovan není pouze otázka zapojení 60 procent firem do samotné výstavby jaderné elektrárny, ale zároveň je zde řada projektů, které mají hodnotu několik desítek miliard. Právě české stavebnictví musí být to, a fyzicky to tak bude, kdo tyto projekty dodá,“ řekl Vlček.

Podle studie ministerstva pro místní rozvoj a dalších úřadů, která mapovala možné sociální a ekonomické dopady dostavby Dukovan na region, bude třeba v okolí Jaderné elektrárny Dukovan kvůli stavbě nových bloků potřeba do deseti let vybudovat skoro 3000 bytů, což by v letošních cenách stálo zhruba 10,8 miliardy korun. Zlepšit bude například potřeba také dostupnost zdravotní péče v regionu.

KHNP uzavřela osm desítek memorand o spolupráci s českými firmami, většinou ale zatím nejsou závazného charakteru. Potvrzené zatím je, že plzeňská Doosan Škoda Power by měla dodat pro elektrárnu parní turbínu. Absenci smluvního závazku o podílu českých firem při stavbě nových bloků elektrárny kritizují někteří opoziční politici.

Bývalý ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (ANO) na dnešní konferenci uvedl, že šedesátiprocentní participaci českých firem je třeba pohlídat. „Před podpisem smlouvy s Korejci se to musí ukotvit tak, že to (60 procentní podíl českých firem) bude nepodkročitelná hranice. Nespoléhejme na memoranda a dobrou vůli. Za čas tu nebude nikdo z nás politiků, ale byznys ano,“ dodal Havlíček.

O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda letos v červenci. Dala přednost nabídce korejské KHNP před nabídkou francouzské EDF. Dalšího uchazeče, americkou společnost Westinghouse, vyřadila ze soutěže už dříve. Obě společnosti napadly výsledek tendru u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ten zatím nepravomocně jejich námitky odmítl. V platnosti ale zůstává předběžné opatření, kterým úřad zakázal ČEZ uzavřít smlouvu s KHNP, platit přestane až po pravomocném rozhodnutí.

Podíl
Exit mobile version