Komerční prezentace Aktual.: 15.09.2024 21:05

Olomouc/Jesenicko – Voda má do Troubek na Přerovsku dorazit až v pondělí ráno, původně se počítalo s noční povodňovou vlnou v 01:00. Podle posledních propočtů se kulminace na Bečvě v přerovské místní části v Dluhonicích ležících deset kilometrů před Troubkami očekává až v 05:00, řekl dnes ČTK přerovský primátor Přerova Petr Vrána (ANO). Zatímco v Troubkách zůstává prognóza špatná, v Přerově by se podle primátora voda rozlít neměla.

„Aktuální model kulminace vychází v Dluhonicích na 05:00, kdy by měla být výška hladiny 710 centimetrů a průtok 692 kubíků za sekundu, což není málo. Při této prognóze ale nepředpokládáme překonání protipovodňové ochrany v centru města a neměl by hrozit ani rozliv vody do ulic Přerova,“ uvedl primátor. Teprve poté voda z Dluhonic poteče do Troubek.

Vyhlášení evakuace v Troubkách předcházelo podle primátora tříhodinové jednání. „Předpověď pro Troubečáky je velmi špatná, limitní hodnota je pro něj průtok v Dluhonicích 650 kubíků, ten průtok měl být 693, proto jsme se dohodli na okamžité evakuaci,“ vysvětlil primátor. Město Přerov pro obyvatele Troubek vyčlenilo na lůžkách zhruba sto míst ve sportovní hale, dalších 44 míst v hotelu zimní stadion, v Kojetíně i Tovačově měli připraveny dalších po 50 míst.

Zájem je však minimální, do přistavěných evakuačních autobusů nastoupily během dvou hodin dvě desítky lidí z 2030 obyvatel. Část obyvatel se rozhodla odjet po vlastní ose, ale podle zjištění ČTK většina lidí vystěhovala cenné věci do pater a na místě zůstává.

Přerov i přes příznivější prognózy pokračuje v některých opatřeních. Společnost Veolia dnes vpodvečer přistoupila k odstávce dodávky teplé vody ve městě kvůli možnému zalití technologií v areálu společnosti. „Je pravděpodobné, že teplá voda v domácnostech nepoteče několik dní. Stejně tak nebude funkční topení. Situace bude upřesněna v závislosti na rozsahu zasažení areálu,“ uvedlo město na svých stránkách. Z tohoto důvodu bude také v pondělí uzavřen plavecký areál.

V oblasti Jeseníku nevydržely pod náporem vody první domy, škody budou velké

Pod náporem vody již nevydržely v oblasti Jeseníku první starší domy, potvrdili ČTK hasiči a starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem). Má informaci o čtyřech spadlých objektech. Na severu kraje kolem rozvodněné Bělé se podle hejtmana Josefa Suchánka (STAN) očekávají největší škody v kraji. Podle hasičů je teď prioritou evakuace a záchrana lidí. Kraj apeluje na obyvatele, aby uposlechli výzev k evakuaci, hasiči se pak k lidem musejí vracet. Například v Rapotíně člunem odvezli do bezpečí osmdesátiletého seniora, který odmítl opustit domov a poté na záchranu čekal na plotě, uvedli zástupci kraje.

„Škody budou největší tam, kde je nejdivočejší řeka, a to je v tuto chvíli Bělá, kde jsou popadané mosty. Stržené mosty budou i v údolí na Vidnávce. Na vlastní oči jsem viděl zničenou novou státní silnici z loňského roku v České Vsi. Takže Jeseník a poté dál – Písečná, Mikulovice, tam budou největší škody,“ řekl dnes ČTK hejtman Suchánek. Podle něj se v kraji nadále pohřešují tři lidé, které smetl rozbouřený potok v Lipové-lázních na Jesenicku.

Podle starostky Jeseníku nápor vody nevydržely první domy. „Vím nyní stoprocentně o čtyřech domech, dva v Jeseníku, jeden v České Vsi a jeden snad v Kobylé nad Vidnávkou. Jeden z domů byl dvougenerační, je to velké neštěstí, tam budeme jednat o pomoci, obyvatelé jsou zatím u rodiny,“ řekla ČTK Blišťanová. Objekty, které nevydržely pod náporem vody, zaznamenali i hasiči, a to v okolí toku Bělé. Prioritou je však podle nich nyní záchrana lidských životů. „V tuto chvíli jsou pro nás prioritní lidi. Veškerou techniku, co máme, nasazujeme pro to, abychom dostali lidi do bezpečí,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Jen na Jesenicku zachránili hasiči kolem 120 lidí.

Hasiči dnes odpoledne uvedli, že zachraňují obyvatele v Rudě nad Moravou a v Hanušovicích, kde se protrhla protipovodňová hráz. Také podle hejtmana je v Hanušovicích momentálně nejhorší stav. Podle starostky Marka Kostky město dnes dopoledne zatopila povodňová vlna, většina lidí zůstala v domech a nestihla se evakuovat. Přišlo to během deseti minut, hladina řeky Moravy se zvedla asi o metr, řekl ČTK starosta.

Po Jesenicku, kde se situace zdramatizovala v noci a zatopeno a odříznuto je od zbytku území několik obcí, nastaly problémy také na Šumpersku a Zábřežsku. „Vodní toky Branná a Krupá dosahují průtoků pětisetleté vody, řeku Desnou se zatím s velkým úsilím daří držet více méně v korytě. Obrovskou pomocí bylo preventivní vytvoření retenční zásoby vody v dolní nádrži Přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně,“ sdělila dnes ČTK Vladimíra Hacsiková z odboru kanceláře hejtmana.

Evakuováno je v kraji 2000 lidí, v noci se evakuovala Česká Ves, také Bohuslavice, Třeština a Leština, v současné době se evakuují obce Hanušovice a Bohdíkov, uvedlo hejtmanství. Dnes se z preventivních důvodů bude evakuovat domov v Července na Olomoucku, evakuace se dotkne také některých nemocnic. Kontaktována byla nejen zdravotnická zařízení v Olomouckém kraji, ale také v Polsku a na Náchodsku, doplnila Hacsiková.

Na mnoha místech na severu kraje jsou poškozené a podemleté komunikace. Podle zástupců kraje je v zasažených regionech kontaminovaná voda ve studních, na mnoha místech nefunguje elektřina, podle dostupných informací bude v Jeseníku odpojen plyn. Také signál mobilních operátorů může vypadávat nebo je nedostupný. Na severu kraje však již přestalo pršet.

Podíl
Exit mobile version