Komerční prezentace Aktualizace: 17.07.2024 11:55

Tel Aviv – Izraelské vojačky z pozorovatelské základny Nachal Oz u hranic s Pásmem Gazy před teroristickým útokem palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října opakovaně varovaly, že se něco takového může stát. Uvedli to při úterním setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem někteří z příbuzných vojáků a vojaček, které ozbrojenci z Hamásu při útoku zabili či unesli. Podle serveru The Times of Israel (ToI) to zaznělo na nahrávce ze setkání zveřejněné stanicí Channel 12. Netanjahu vyjádřil „šok“ a „údiv“ a tvrdil, že varování se k němu nedostala. Účastníci schůzky také vyzvali k vytvoření vyšetřovací komise k 7. říjnu.

Už začátek schůzky byl napjatý. Když Netanjahu pozdravil „dobré ráno“, dočkal se odpovědi: „Pro nás dobré není.“ „Jsme jedna rodina,“ pokračoval premiér. „Škoda, že to tak nevypadá,“ odpověděl mu jeden z účastníků schůzky. Jeden z nich poté řekl, že mnoho vojáků z pozorovatelské jednotky, kterou z většiny tvořily ženy, před útokem ze 7. října varovalo.

„Moje dcera začala na pozorovatelské základně (Nachal Oz) pracovat týden předtím. Přišla domů a řekla: Mami..bude invaze,“ uvedla další z příbuzných. Netanjahu vyjádřil údiv a zeptal se: „Kdy vám to řekla?“ Žena odpověděla, že to bylo několikrát. „Říkali nám to měsíc každý den. Je tam chaos…v Gaze trénují,“ prohlásil další z příbuzných. „Nevěděl jsem, že vám to říkali…všechny tyto informace se měly někam dostat…to se nestalo..měly je dostat tajné služby,“ uvedl Netanjahu, zatímco mu ostatní začali skákat do řeči. Volali také po vzniku komise, která by události ze 7. října a to, co jim předcházelo, vyšetřila. Opět také kritizovali Netanjahua, že na rozdíl od některých ministrů či šéfů tajné služby a rozvědky nepřijal zodpovědnost za to, že stát neochránil své obyvatele.

Další z účastníků schůzky na Netanjahua křičel, že je jako vůdce a vrchní velitel armády zodpovědný za zajištění bezpečnosti. Podobná hesla skandují už několik měsíců lidé v Izraeli na protivládních demonstracích, které volají po předčasných volbách, protože tato vláda podle nich nedělá dost pro propuštění rukojmích a upřednostňuje cíl zničit Hamás. To ale mnozí experti i někteří izraelští politici označili za nereálné.

Netanjahu ustavení komise k 7. říjnu zatím odmítá s tím, že má vzniknout až po skončení války v Pásmu Gazy. „Válku to (vyšetřování) nenaruší,“ prohlásila zoufalá matka na úterní schůzce. Ke vzniku komise k 7. říjnu vyzval minulý týden i ministr obrany Joav Galant. V červnu i generální prokurátorka Gali Baharavová-Miaraová naléhala na Netanjahua, aby neblokoval zřízení komise, jež by vyšetřila různé aspekty této války, protože je to i nejlepší způsob, jak se bránit obvinění u mezinárodních soudů. Loni v prosinci na Izrael podala stížnost k Mezinárodnímu soudnímu dvoru (ICJ) Jihoafrická republika, která viní Izrael z genocidy Palestinců. A v květnu hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal senát tohoto soudu o vydání zatykačů na Netanjahua, Galanta a tři lídry Hamásu.

Už loni v prosinci například deník The New York Times (NYT) na základě rozhovorů s bývalými i současnými důstojníky izraelské armády napsal, že izraelská armáda byla zcela nepřipravená na útok Hamásu a reagovala pomalu a neefektivně. Přispěl k tomu i špatný odhad tajných služeb, které se domnívaly, že Hamás takové akce není schopen, a ani na ní nemá zájem. Za větší hrozbu považovala rozvědka palestinské skupiny na okupovaném Západním břehu. Podle některých izraelských médií také civilní obranné jednotky kibuců v pohraničí, kde 7. října palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí a 250 dalších unesli, několik let upozorňovaly, že jsou špatně vybavené zbraněmi a málo trénované.

Válka v Pásmu Gazy stála podle tamních úřadů ovládaných Hamásem životy více než 38.700 Palestinců, většinou civilistů, a způsobila obrovskou humanitární krizi. Podle některých expertů OSN tam hrozí, či v některých částech už vypukl hladomor. Kvůli válce ale nelze získat údaje, na jejichž základě by mohl být oficiálně vyhlášen.

 

Podíl
Exit mobile version